POLETELO ŠEST AMERIČKIH BOMBARDERA, ČEKA SE DOLAZAK TRAMPA: Jedino oni mogu da unište najveću nuklearku u Iranu
ŠEST strateških stelt bombardera B-2 Spirit, stacioniranih u bazi američkog ratnog vazduhoplovstva Vajtmen u Misuriju, uočeno je kako lete ka američkoj vazdušnoj bazi na Guamu, navodi se u izveštajima baziranim na podacima sa platformi za praćenje letova i radio-komunikacijama sa kontrolom leta.
Foto: Profimedia
Bombarderi su, kako se čini, dopunili gorivo u vazduhu nakon poletanja, što ukazuje da su poleteli sa delimično napunjenim rezervoarima, verovatno zbog teškog tereta — mogućih probojnih bombi za uništavanje bunkera.
Model B-2 ima kapacitet da ponese dve probojne bombe od po 15 tona, oružje koje isključivo poseduju Sjedinjene Američke Države. Prema oceni vojnih stručnjaka, ovaj tip bombi može igrati presudnu ulogu u eventualnom napadu na Fordov, najutvrđeniji iranski nuklearni objekat, koji se nalazi duboko pod zemljom.
„Samo SAD imaju mogućnost da unište Fordov“
Mark Dubovic, direktor Fondacije za odbranu demokratija, izjavio je za Fox News Digital:
- Uništavanje (Fordova) iz vazduha je zadatak koji samo Sjedinjene Države mogu da izvedu.“
Prema rečima Džonatana Ruha, direktora za spoljnu politiku u organizaciji JINSA, ove bombe koriste gravitacionu silu da prodru kroz bilo koju kombinaciju zemlje, stene i betona, nakon čega dolazi do eksplozije u podzemlju. Ru objašnjava da eksplozija može ili direktno uništiti metu ili izazvati urušavanje strukture oko cilja, bez nužno potpunog uništenja same mete.
Tramp u Beloj kući: Odluka u narednim danima
Američki predsednik Donald Tramp, koji je ranije najavio da će uskoro doneti odluku o eventualnom američkom angažmanu u sukobu između Izraela i Irana, očekuje se da se vrati u Belu kuću u subotu popodne.
Kako se navodi, tokom vikenda će prisustvovati obaveštajnim brifinzima sa Savetom za nacionalnu bezbednost, kako bi razmotrio moguće korake.
Nedavno je Tramp ušao u javni sukob sa direktorkom Nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabard, koja je u martu izjavila da „ne postoje dokazi“ da Iran gradi nuklearno oružje. Tramp je na to odgovorio tvrdeći da je ona „pogrešila“.
Darryl Dyck/The Canadian Press
Gabard je potom reagovala na polemiku, navodeći da je „nečasni mediji namerno izvukao moje svedočenje iz konteksta i širi lažne vesti kako bi podstakli podele.“Ona je dodala:
- Amerika raspolaže obaveštajnim podacima da Iran može da proizvede nuklearno oružje u roku od nekoliko nedelja do nekoliko meseci, ako odluči da finalizuje sklapanje. Predsednik Tramp je jasno rekao da to ne sme da se desi — i ja se slažem.
SAD uvode nove sankcije Iranu
Iako Sjedinjene Države do sada nisu preduzele direktne vojne korake u tekućem sukobu, Stejt department je u petak objavio nove sankcije protiv Teherana.
Sankcije se odnose na osam pravnih lica i jednu fizičku osobu, zbog njihove uloge u nabavci i isporuci osetljivih komponenti iz Kine za potrebe iranske vojne industrije.
Preporučujemo
IRAN OBORIO AMERIČKI F-15?! Britanski brod pogođen u Ormuskom moreuzu; Hegset: Ovo nije viđeno od Drugog svetskog rata
04. 03. 2026. u 06:59 >> 15:43
IRAN OBORIO AMERIČKI F-15?! Britanski brod pogođen u Ormuskom moreuzu; Hegset: Ovo nije viđeno od Drugog svetskog rata
NASTAVLjAJU se vazdušni udari na Bliskom istoku. SAD i Izrael nastavljaju da gađaju Iran, dok iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze i diplomatska predstavništva u regionu.
04. 03. 2026. u 06:59 >> 15:43
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)