Tesno i za katedrama
18. 08. 2015. u 08:26
Još se ne zna koliko će prosvetnih radnika u Srbiji od 1. septembra biti tehniološki višak. Podaci koje škole same postavljaju na sajt Ministarstva prosvete nisu konačni
.jpg)
Pored đaka, i prosvetari će morati na internet
IAKO je bilo najava da je krajnji rok 15. avgust, liste viškova prosvetnih radnika u školama širom Srbije još nisu zatvorene. Sve škole su i dalje u obavezi da informacije o tehnološkim viškovima redovno ažuriraju posredstvom novog informacionog sistema, kako bi u svakom trenutku bile vidljive na internet stranici Ministarstva prosvete...
U Smederevu, tako - s obzirom na to da pomenute liste još nisu konačne - niko ne zna tačan broj prekobrojnih. Izvesno je, međutim, da u većini ovdašnjih škola najviše ima kadra sa nedovoljnim fondom časova.
- Svake godine se smanjuje broj odeljenja, pa ih tako ove imamo pet sa učenicima osmog razreda, a sledeće će biti samo četiri. Inače, nemamo stopostotne tehnološke viškove, ali šestoro kolega nema način da ispuni normu - kaže Dijana Ćetković, direktora OŠ "Dositej Obradović" u Smederevu.
Na pitanje da li će nacionalna baza podataka pomoći pri raspoređivanju prosvetara na nova radna mesta, Veliša Joksimović, rukovodilac Školske uprave u Požarevcu kaže da se o konkretnim brojkama ne može govoriti dokle god su liste otvorene. On smatra da je njihova svrha omogućavanje prednosti pri novom angažovanju u drugim školama zaposlenima za čijim radom je prestala potreba. Na drugom mestu po prioritetu, nadalje, biće nastavnici koji ne ispunjavaju normu, a tek treći korak je prijam novih radnika, kojih nema na listi...
U Sindikatu obrazovanja u Čačku očekuju da neće biti nepravilnosti oko viškova zaposlenih u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Moravičkog okruga. Uočen je veoma mali procenat viškova u odnosu na broj zaposlenih, ali i prosvetara sa nepotpunim radnim vremenom. Trenutno, u toku je prikupljanje podataka o broju i profilu prosvetara sa polovinom fonda časova i ti spiskovi - ističu u Sindikatu obrazovanja - poslužiće kod predstojećeg ukrupnjavanja, odnosno spajanja fonda časova, a sve sa ciljem da se izbegne otpuštanje, odnosno nepotrebno zapošljavanje novih prosvetara.
.jpg)
Od ukupno oko 450 nastavnika u devet osnovnih i dve srednje škole na području ivanjičke opštine, po dosadašnjim procenama, najviše petoro može biti proglašeno za tehnološki višak.
- Među njima će biti kolege iz OŠ "Svetozar Marković" u Kovilju, koja bi trebalo da bude pripojena školi u susednom Bratljevu. Đaci do četvrtog razreda i dalje će pohađati tu školu, dok će od petog do osmog učiti u Bratljevu. I u Tehničkoj školi je u toku proces utvrđivanja tehnološkog viška, s obzirom na to da je u međuvremenu došlo do promene struka, što je nekolicinu prosvetara ostavilo bez posla... Po mojim saznanjima, i u OŠ "Sreten Lazarević" u Prilikama jedan nastavnik razredne nastave je višak - objašnjava direktor najveće ivanjičke škole, OŠ "Milinko Kušić", Stevan Davidović, ponosan na to što već osam godina unazad imaju projekciju zapošljavanja na osnovu broja đaka.
Slična situacija je i u drugoj gradskoj školi, OŠ "Kirilo Savić", te Gimnaziji i u seoskim školama, a više će se znati posle sastanka koordinatora školskih uprava u Ministarstvu prosvete, najavljenog za 20. avgust. U međuvremenu, stiglo je samo uputstvo iz Ministarstva - o formi odelenja i načinu finansiranja.
Do kraja ove sedmice znaće se i da li je nekom od desetak hiljada prosvetara sa područja niške Školske uprave ugroženo radno mesto. Načelnik Dragan Gejo ističe da su škole, do polovine avgusta, imale rok da podnesu izveštaje o broju zaposlenih i upisane dece, a konačni rezultati biće poznati kada svi osmaci sa teritorije Nišavskog, Topličkog i Pirotskog okruga okončaju završne ispite.
- Zasada imamo samo precizan broj prvaka i njih 4.682 biće raspoređeno u 197 odeljenja, pa tu nema promena broja odeljenja - kaže Gejo, dok ni u Uniji sindikata prosvetnih radnika nemaju informacije da li će neko ostati bez posla.
Lista prekobrojnih prosvetara enigma je i u Vranju: jednako i za direktore škola, i za ovdašnju Školsku upravu.
.jpg)
- Ministarstvo prosete jedino raspolaže podacima, tim pre što liste nisu definitivne i zavise od mnogo faktora. Mi jesmo poslali neke podatke, ali može doći do ukidanja nekih odeljenja, pa samim tim i do smanjena potrebe za učiteljima, odnsono nastavnicima - objašnjava Bratislav Hristić, direktor OŠ "Predrag Devedžić" u Vranjskoj Banji.
Njegov kolega Zdravko Veličković, direktor OŠ "Branko Radičević" u Vranju, kaže da su obavestili Ministarstvo o tome da u njihovoj školi nema tehnoloških viškova, ali ni potrebe za prosvetnim kadrom.
- Škole su same dobile šifre i one ažuriraju podatke na internetu. Mi još nemamo informaciju i zasada ne radimo na tim poslovima - kaže Jovica Stevanović iz vranjske Školske uprave.
Nina Jerković
18.08.2015. 09:44
U Srbiji postoji manjak dece a ne višak nastavnog osoblja. Zadnjih 25 godina za sve režime su ciljana kategorija glasača penzioneri koji su najrevnosniji glasači, koji "svoje mišljenje" za sutra dobijaju svako veče na TV dnevniku. Ko vlada TV dnevnikom vlada i glasačima. A deca? Koji režim interesuje natalitet u Srbiji, trudnice, porodilje, drugo, treće, četvrto dete. Kada ta deca porastu i postanu "glasači" pripadnici režima će biti odavno "nedodirljivi" punih džepova u "beogradu na vodi"
Уместо да отпуштају оне који су запошљавали ионако прекобројне наставнике, они их унапређују. Тако у Нишу једном већ смењеног Начелника школске управе 2008. и то због малверзација и пропуста, који се једини питао за посао у просвети града последњих 12 година одакле и толики вишак, недавно су поставили на исто место !
Komentari (2)