SICILIJA GORI: Zabeležena najviša temperatura ikada u Evropi (FOTO)
U OKOLINI Sirakuze na Siciliji u sredu je izmerena temperatura od 48,8 stepeni Celzijusa i to je, kako se navodi, najviša zabaležena temperatura na tlu Evrope otkad postoje meteorološka merenja.
Foto: AP
Milanski dnevnik "Korijera dela Sera" objavio je podatke o merenjima Agrometeorološkog informativnog servisa Sicilije (SIAS) u kojima se navodi da je u sredu u 14 časova u gradiću Floridija, u pokrajini Sirakuza, izmerena rekordna temperatura vazduha od 48,8 stepeni po Celzijusovoj skali.
Dosadašnji zvanični rekord držala je Atina u kojoj je 1977. godine izmereno 48 stepeni, ali je u septembru 1999. godine na Siciliji izmereno 48,5 stepeni, međutim to merenje nije zvanično potvrđeno kao rekordno.
Ni rekord Floridije još nije zvanično potvrđen, jer to moraju da učine stručnjaci Svetske meteorološke organizacije.
Floridija i unutrašnjost pokrajne Sirakuze imaju specifičan položaj koji dodatno podiže temperaturu.
Samo desetak kilometara od Floridije temperature su i do 10-12 stepeni niže, a stručnjaci objašnjavaju da na vrlo visoke temperature na Siciliji, u centralnoj i južnoj Italiji, a ponekada i na severu, utiče vazdušna struja koja stiže iz Sahare.
Preporučujemo
ZASTALA TALIBANSKA OFANZIVA: Snažan otpor u tri ključna grada na jugu Avganistana
12. 08. 2021. u 00:31
PESTICIDI U SUHOMESNATIM PROIZVODIMA IZ HRVATSKE: Povučeno više proizvoda
11. 08. 2021. u 23:34
NAPUSTILA GRAD I NA BABOVINI ODGAJA DECU: Mlada Beograđanka Aleksandra odlučila da se pre 14 godina vrati u planinsko selo Vlase kod Vranja
MOJ tata se ljutio na mene, govorio je, ja sam odatle otišao, a ti se vraćaš, ali ja sam odlučila i na kraju je život tako sve uredio da na mestu u planinskom selu Vlase, gde je njegova majka Ljubica odgajala trojicu sinova i jednu kćer, to sada radim i ja - započinje svoju po mnogo čemu neobičnu priču tridesetšetogodišnja učiteljica Aleksandra Ljubić, književnica, slikarka, supruga, odbornica u skupštini grada i, kako kaže, najvažnije mama Darka (14), Đorđa (10), Veljka (8) i Marijane (7).
10. 01. 2026. u 15:08
FRANCUSKA PRETI IZLASKOM IZ NATO-a: Glasanje u parlamentu, bes prema Trampu zbog Venecuele, Izraela i Grenlanda
FRANCUSKA je zapalila političku fitilj-bombu u samim temeljima NATO-a, u trenutku kada se globalne tenzije ubrzano prelivaju sa periferije na samu strukturu zapadnog bezbednosnog sistema.
10. 01. 2026. u 06:30
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (0)