Kvadrat naš, cena evropska
23. 06. 2013. u 21:00
Stanovi i kuće u Beogradu i posle brojnih pojeftinjenja nerealno skupi. Beogradski prosek oko 1.400 evra, u Sarajevu 1.020, a u Podgorici oko 1.000 evra
CENE stanova i kuća u prestonici za proteklih nekoliko godina pale su čak 40 odsto, ali su i takve paprene. I ne samo za naš standard, već su dostigle ili prestigle i zemlje iz okruženja, pa i one u razvijenom delu sveta. Prosečna cena kvadrata u Beogradu je oko 1.400 evra, a kreću se u rasponu od 900 do 3.500 evra. Zato ne čudi podatak agencije "Anadolija" da su u Srbiji stanovi, i pored pojeftinjenja u odnosu na prošlu godinu, i dalje među najskupljima u regionu.
Istraživanja tržišta nekretninama pokazalo je da je cena kvadrata u Sarajevu i Podgorici najniža na prostoru bivše Jugoslavije, a u Beogradu i Zagrebu najviša. Dok je prosečna cena u Sarajevu 1.020 evra, u Podgorici oko 1.000 evra, u Zagrebu je oko 1.700 evra. Odmah za njim je naša prestonica, sa pomenutih 1.400 evra.
Podaci specijalizovanog portala "Global properti gajd" pokazuju da je najjeftiniji kvadrat od zemalja Evropske unije u Bugarskoj - u proseku košta 1.305 evra. U Mađarskoj je kvadrat 1.645, a na Malti 1.847 evra. Cena kvadrata stana u većim gradovima Turske je 3.380 evra, u Švedskoj 6.991 evro, Sloveniji 2.786, Italiji 7.213. U Nemačkoj stambeno pitanje može da se reši za, u proseku, 3.094 evra po kvadratu, u Danskoj za 3.094, a u Austriji za, prosečno - 5.109 evra za kvadrat.
- Najjeftiniji kvadrat u našem glavnom gradu može da se nađe u novobeogradskim blokovima, Mirijevu i Karaburmi za 900 i 1.000 evra - kaže Zoran Stojanović iz Agencije "Luks houm". - Najskuplji su u elitnim delovima Novog Beograda, Starog grada, Vračara, Dedinja i Senjaka, gde cena kvadratnog metra dostiže čak 3.500 evra, naravno - za ekstraluksuzne stanove.
Stojanović skreće pažnju:
- Potpuno je suludo da se u Beogradu za 1.200 evra po kvadratu nude stanovi veoma niskog kvaliteta, a za isti novac u Cirihu ili Beču u ovom momentu može da se pazari stan tri i četiri klase kvalitetniji. Naravno, i ovi evropski gradovi imaju svoje zone, pa je u ekstradelovima kvadrat višestruko skuplji nego na periferiji.
U oglasima na internet-stranicama trenutno se nude kuće u Španiji od 100 kvadrata za 160.000 evra. U centralnoj Nemačkoj krov nad glavom može da se nađe i za 10.000 evra, a u Paraliji, u Grčkoj, stan od 55 kvadrata košta 60.000 evra. U Berlinu toliki stan je 90.000 evra - oko 1.500 evra po kvadratu, a za isti na beogradskom Studentskom trgu, samom centru, treba najmanje 130.000 evra.
Agenti nekretninama u Beogradu smatraju da su trenutne cene na tržištu mnogo pristojnije nego 2009. godine, kada su divljale preko svake mere. Ipak, vile, luksuzni objekti sa bazenima i placem od desetak hektara u našoj prestonici dostižu cenu i od četiri miliona evra! Istina, do pre nekoliko godina ovakva zdanja prodavala su se i za sedam miliona evra.
BEOGRAD ZA TORONTO
NEDAVNO sam imao situaciju da je klijent prodao stan u Beogradu za 1.200 evra po kvadratu, a zatim sebi za gotovo isti novac kupio stan u Torontu - kaže Zoran Stojanović iz "Luks houma". - Naravno, novi stan nije u nekom centralnom delu kanadskog grada, već u kraju poput našeg Novog Beograda.
Kalifornija
24.06.2013. 01:22
Mnoge stvari se namerno izbegavaju u ovom tekstu. Prosek se uzima za Madjarsku i poredi se sa Bogradom? Budimpesta i Beograd su slicne po broju stanovnika pa su tako slicne i po cenama nekretnina. Porediti Podgoricu, Sarajevo i Beograd je u najmanju ruku smesno. Treba porediti iskljucivo gradove sa slicnim ili istim brojem stanovnika i tako ce se doci do toga da su cene u Beogradu nerealno niske a to sto su plate uzasno poremecene je sasvim druga stvar. Ovo za Toronto je totalno netacno!
@Kalifornija - Zašto niko ne spominje stvarnu cenu koštanja kvadrata.Taj građevinski materijal isto košta u celoj državi Srbiji,ali se mora neko ugraditi u cenu koštanja stana(službena lutanja službenim kolima,pokrivanje promašenih investicijai slično,a naravno i lopovluke).Tako se i dođe do "realne"cene koštanja stanova u Srbiji(Beogradu).
....kakve nebuloze !!! Sta je taj gdin u Bgd prodao pa kupio stan u Torontu !!!! Ili njegovoj okolini !!! Gdinu Stojanovicu samo da kazem da stan u Tor. ( okolina je samo MALO jeftinija ) ne moze da se nadje ispod POLA MILIONA DOLARA. Taj gdin jedino neku vilu sa Dedinja da je prodao....Po pitanju nekretnina Tor je medju najskupljim u Severnoj -Americi. Neka toboz razmena BG-TOR ....prica za malu decu ...Pozzz. Zorica.
Ja sam 2008 trebala da kupim stan, mislila sam se izmedju Beograda i Las Vegasa.Vjerovali ili ne kupila sam stan u Las vegasu otprilike 65m2 i platila oko 55.000 dolara..Uporedila sam cijene i ispalo je da je stan u Beogradu bio 2 ili 3 puta skuplji nego u Vegasu.Stanovi sad i u Vegasu idu sa cijenom gore,ali su ipak jeftiniji nego u Beogradu.Ne mogu da vjerujem da su stanovi u Beogradu tako skupi i ko ima pare da ih kupi.
@nela - Ako ste kupili stan za 55 hiljada u Vegasu, bolje ga odmah prodajte, osim ako ga ne izdajete, onda nema veze.Znaci,da ste u totalno losem kraju zajedno sa crncima,meksikancima i da ima puno kriminala.To je ipak grad kocke, prostitucije i droge. Vegas i Beograd ne mogu da se porede. Mislim ,Beograd je 1000 puta lepsi grad.
Komentari (5)