BELOGOROVKA U RUSKIM RUKAMA? Oprečne vesti stižu iz ovog važnog grada (VIDEO)
RUSKA vojska, savladavajući žestok otpor ukrajinskih oružanih snaga, nastavlja da potiskuje protivnikau na više pravaca fronta. Kao rezultat prilično brzih i čestih promena operativne situacije u pojedinim oblastima borbenih dejstava, ponekad se dobijaju oprečne poruke, što ne menja opšti trend uspeha ruskih snaga.
Foto Tanjug/AP
Jedan broj ruskih vojnih oficira izveštava da su ukrajinske jedinice napustile grad Belogorovka, koji se nalazi južno od Kremne i zapadno od Lisičanska u LNR. Za ovo još nema zvanične potvrde. Ranije je saopšteno da su jurišne grupe specijalnih snaga Ahmat i 7. gardijske motorizovane brigade Oružanih snaga Rusije zauzele teritoriju fabrike krede na periferiji ovog naselja. Istovremeno, uništeno je nekoliko utvrđenih područja i „lavirinata i rupa“ koje su iskopale ukrajinske oružane snage. Prema drugim izvorima, borbe su trenutno u toku u blizini filterske stanice Belogorsk, Rusi se učvršćuju na istočnoj padini odlagališta krednog kamenoloma.
Zauzimanjem Belogorovke otvara se put ka gradu Seversku, koji je strateški važan za odbranu Oružanih snaga Ukrajine, u DNR, udaljenom oko 14 kilometara u pravoj liniji. Sa visova Bele planine ovaj grad je jasno vidljiv i stoga dostupan za snažnu artiljerijsku vatru Oružanih snaga Rusije. Ruskim jedinicama ovde se suprotstavljaju 81. vazdušno-desantna brigada Oružanih snaga Ukrajine i 54. mehanizovana brigada, formirana od tri nacionalna bataljona, Nacionalne garde Ukrajine i stranih plaćenika.
Foto General Staff of the Armed Forces of Ukrain 3. jurisna brigada Azov
Na Avdejevskom pravcu, jedinice 9. odvojene gardijske motorizovane brigade 1. armijskog korpusa Oružanih snaga Rusije nanele su teške gubitke 25. i 29. brigadi Oružanih snaga Ukrajine i potpuno zauzele selo Pervomajskoje. Ukrajinski izvori javljaju da su ukrajinske oružane snage napustile Pervomajskoje i povukle se na rezervne položaje kod Netajlova. Sudeći po veličini sela u koje će ukrajinski vojnici morati da se ukopaju, ni ovde ne treba računati na dužu odbranu. Kijevska komanda postavila je zadatak Oružanim snagama Ukrajine da „svom snagom drže raskrsnicu seoskih puteva u oblasti Netajlova“.
Ovo naselje je značajno i zbog toga što je Netajlovo poslednja linija odbrane ukrajinskih vojnika pre Karlivke, gde su ukrajinske rezerve već duže vreme raspoređene. Ruske trupe pritiskaju selo sa dve strane i izuzetno ga je teško zadržati. Povlačenje Oružanih snaga Ukrajine iz Pervomajskog znači da zapravo govorimo o postepenom gubitku teritorija koje su pod kotrolom ukrajinskih snaga poslednjih nekoliko godina.
Severozapadno od Avdejevke, ruske oružane snage nastavljaju ofanzivu u pravcu sela Očeretino. Na internetu su objavljeni snimci ruskih artiljerijskih udara na privremene tačke razmeštaja Oružanih snaga Ukrajine, ukopane u bašte na periferiji sela. Dejstvo artiljerije koriguju operateri bespilotnih letelica.
(TV Front)
BONUS VIDEO - RUSKI BOMBARDERI U AKCIJI: Borbena misija u pravcu južnog Donjecka
Preporučujemo
SMENA U VRHU UKRAJINSKE SLUŽBE BEZBEDNOSTI: U medijima objavljena priča o imovini njegove porodice
09. 04. 2024. u 15:31 >> 15:33
NOVA GLAVOBOLjA ZA KIJEV: Retke oklopne "zveri" stigle na ukrajinsko ratište (VIDEO)
08. 04. 2024. u 19:13
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)