PENTAGON PORUČIO KIJEVU: F-16 u Ukrajini na proleće

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

11. 10. 2023. u 18:33

AMERIČKI ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da će Ukrajini biti isporučeni lovci F-16 najkasnije u proleće 2024. godine.

ПЕНТАГОН ПОРУЧИО КИЈЕВУ: Ф-16 у Украјини на пролеће

Foto Tanjug/AP

Sjedinjene Države će predvoditi koaliciju država koje rade sa Ukrajinom na razvoju njenih vazdušnih snaga, sa fokusom na razvijanju kompatibilnosti sa lovcima F-16, najavio je šef Pentagona Lojd Ostin.

Ostin je podsetio da koalicija trenutno radi na obuci ukrajinskih pilota.

-Ponosan sam što mogu da najavim da će SAD preuzeti vođstvo koalicije zemalja koje rade sa Ukrajinom kako bi pomogle u razvoju njenih vazduhoplovnih snaga, izjavio je on na konferenciji za novinare u Briselu.

Ostin je dodao da će SAD blisko sarađivati "sa Ukrajinom i drugim partnerima, a fokus će biti na razvoju sposobnosti ukrajinskih borbenih aviona".

-Drago mi je što će Danska i Holandija zajedno sa nama predvoditi ovu koaliciju, dodao je on.

-Danas smo takođe razgovarali o pomoći Ukrajini da se brani na duge staze i da odvrati agresiju u decenijama koje dolaze. Dakle, članovi ove kontakt grupe se organizuju u ono što mi zovemo koalicija sposobnosti, dodao je Ostin.

-To će našu bezbednosnu pomoć učiniti fleksibilnijom i pomoći će da se obezbedi budućnost Ukrajine, naglasio je on.

Estonija i Luksemburg će, na primer, imati zadatak da pomognu Ukrajini da ojača svoju IT infrastrukturu, dok će Litvanija biti zadužena da pomaže Kijevu u operacijama uklanjanja mina, rekao je šef Pentagona.

Kada je reč o raketama dugog dometa ATACMS, Ostin je rekao da "do danas nije bilo najava".

(rt.rs)

BONUS VIDEO - UZNEMIRUJUĆI SNIMCI IZ POJASA GAZE: Pripadnici Hamasa hvataju taoce na granici sa Izraelom

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

TOTALNI OBRT! Partizan demantovao da je potpisao ugovor sa Penjarojom