LUKAŠENKO IM JE TRN U OKU: Amerika uvodi nove sankcije Belorusiji?
SAD bi narednog ponedeljka, kada se navršava godinu dana od predsedničkih izbora u Belorusiji, mogle da uvedu toj zemlji nove sankcije, objavio je Si-En-EN, prenosi RIA Novosti.
Foto: EPA
Američka televizija se poziva na izvor u Kongresu, napominjući da nije poznato protiv koga će nove mere biti usmerene. Prema rečima sagovornika televizije, objava o sankcijama planirana je baš 9. avgusta kada su u Belorusiji pred godinu dana održani predsednički izbori.
Podsetimo, predsednički izbori u Belorusiji održani su 9. avgusta. Centralna izborna komisija saopštila je da je na izborima pobedio Aleksandar Lukašenko. Beloruska opozicija ne priznaje te rezultate i smatra da je pobednica Svetlana Tihanovska. Ni
Brisel ne smatra Lukašenka za legitimnog predsednika. Od 9. avgusta u Belorusiji traju protesti protiv izbornih rezultata.
Nakon toga su zapadne zemlje, a posebno članice Evropske unije, uvele sankcije protiv niza beloruskih zvaničnika, koje su optužili za nasilje nad demonstrantima i falsifikovanje rezultata predsedničkih izbora. Evropska unija je tri puta objavljivala sankcione spiskove za Belorusiju: 2. oktobra, 6. novembra i 17. decembra prošle godine.
Oni uključuju 88 fizičkih lica i sedam organizacija. Predsednik Aleksandar Lukašenko dodat je na „crnu listu“ u drugom paketu.
Rusija smatra Lukašenka legitimnim predsednikom Belorusije. Krajem jula bivša predsednička kandidatkinja Svetlana Tihanovska boravila je u Vašingtonu gde ju je primio američki predsednik Džozef Bajden. Ona je tada rekla da se nada da će Amerika uvesti najjače moguće sankcije beloruskim vlastima.
(rs.sputniknews.com)
Preporučujemo
ODBRANA, A NE PRETNjA: Belorusija obelodanila scenario vojnih vežbi sa Rusijom
05. 08. 2021. u 13:38
LUKAŠENKO OBEĆAO KOLAČE ZA TIHANOVSKU: Moramo joj poslati nekoliko paketa
30. 07. 2021. u 19:49
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
TEŠKA BORBA ZA ŽIVOT NAŠEG SLAVNOG MUZIČARA: "Rak mi grize kosti, proširio se na celo telo, molim vas - pomozite da preživim"
"MOLIM vas, vratite mi onu dobrotu koju sam godinama delio sa vama, donirajte odmah i pomozite mi da preživim."
20. 06. 2026. u 16:23
Komentari (2)