OVO SU STVARI OD ŽIVOTNOG ZNAČAJA: Vučić saopštio važne mere koje se tiču Srba na KiM
PREDSEDNIK Aleksandar Vučić je na početku obraćanja, nakon sastanka sa Srbima sa KiM, rekao da će biti pročitani zaključci sa sastanka sa Vladom, a potom će biti govoreno o bezbednosnim i političkim problemima.
Foto: G. Šljivić
- Potom ćemo, nakon razgovora sa vama, doneti neke zaključke koji će obavezati Vladu. Kao što sam rekao, ići ćemo na povećanje privremene naknade za korisnike na KiM, sa 11.000 na 20.000. To nije mali novac, kada se gleda efekat na budžet. To je moguće promeniti, to je samo naš predlog. U pitanju je i ekonomsko osnaživanje lica na KiM. Mislim da je to važna mera za sve lokalne samouprave na Kosovu i Metohiji. Tačka tri je unapređenje rada zdravstvenih ustanova na KiM kroz zapošljavanje kadrova, to je 50 novih lekara i 50 novih medicinskih sestara. To je izvanredna vest za naše ljude na KiM, i to će iznositi godišnje 2.051.282 evra - rekao je predsednik.
On dodaje da je četvrta mera podsticaj mladim bračnim parovima, povećanje sa 12.000 na 50000 dinara.
- Po prvi put na severu KiM nemamo nižu stopu nataliteta nego što postoji na drugim delovima južne pokrajine. Da smo bili dovoljno pametni 60-ih godina ne bi ni pričali ovde danas. Posebno bismo u ruralnim i siromašnim sredinama podsticali rađanje dece, to je pitanje od životnog značaja za opstanak našeg stanovništva. To košta 300.000 evra na godišnjem nivou. Mera broj pet je ulaganje u razvoj ženskog preduzetništva i privredne delatnosti. Tu su subvencije od 100.000 do 600.000 dinara. Pod šest je razvoj poljoprivredne delatnosti kroz nabavku mašina i opreme. Tu ulažemo 1.709.000 evra - kazao je on.
Vučić je rekao i da je država uložila mnogo u otklanjanje posledica poplava, kao i u obnovu i rekonstrukciju sportskih i kulturnih objekata.
- Ja znam koliko mnogi misle da su ovo malo važne stvari. Ovo su stvari od životnog značaja, koje nam čuvaju ljude na KiM. To može samo jaka država da uradi, da sačuva ljude na Kosovu i Metohiji. To nije patetika i populizam, izuzetno značajno za naše ljude. Zamislite da odjednom umesto 11.000 dobijete 20.000 dinara - kaže predsednik.
Preporučujemo
BOLjE MRDIĆEVI ZAKONI NEGO PICULINI: Uglješa Mrdić o najbližem Ponoševom saradniku
27. 01. 2026. u 19:53
VUČIĆEVO UPOZORENjE UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Evropa mora da shvati, Amerika se nikad više neće vratiti
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u kojoj upozorava da Evropska unija mora da se suoči sa činjenicom da se Sjedinjene Američke Države nikada neće vratiti starom modelu odnosa sa Evropom, objavljena je kao udarna vest na naslovnoj strani svetskog izdanja ruskog portala Sputnjik, kao i na ruskoj agenciji RIA Novosti.
27. 01. 2026. u 07:44
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
GRAD NA RUBU PONORA: Klizišta odnela zemljište ispod kuća na Siciliji - snimci su JEZIVI (VIDEO/FOTO)
KATASTROFALNO nevreme koje je pogodilo jug Italije izazvalo je nezapamćenu štetu, a najkritičnije je na Siciliji, gde se u gradu Nišemiju urušio čak četiri kilometra dug deo litice. Zbog klizišta je više od hiljadu ljudi hitno evakuisano, jer je klizište bukvalno odnelo zemlju ispod kuća.
27. 01. 2026. u 11:26
Komentari (297)