RAZOČARALA! Prva transrodna osoba ispod očekivanja u trzaju

Olja Mrkić

02. 08. 2021. u 15:44

DIZAČICA tegova Lorel Habard iz Novog Zelanda nije ispunila očekivanja pa zvanju prve transrodne sportistkinje na Olimpijskim igrama nije pridružila titulu prve transrodne osvajačice medalja na olimpijskim igrama.

РАЗОЧАРАЛА! Прва трансродна особа испод очекивања у трзају

Foto: EPA

Novozelanđanka, koja je u mlađim godinama obarala muške rekorde, takmičila se u kategoriji do 87kg za žene i nosila status favorita za medalju. Imala je tri neuspešna pokušaja u kretenu, prvo sa 120 kg, zatim dva sa 125 kg, i rano je ispala iz takmičenja.

Njen nastup na Olimpijskim igrama mnogi smatraju prekretnicom za ravnopravnost transrodnih osoba.

Podsetimo, Habard se takmičila u muškoj konkurenciji do 2013. pre nego što je promenila pol i počela da se takmiči u ženskoj. To joj je bilo dozvoljeno nakon što je Međunarodni olimpijski komitet 2015. godine promenio pravila prema kojima transrodne osobe mogu nastupiti na Igrama dok im je nivo testosterona ispod dozvoljenog. Habard je ispunila taj uslov, ali su njeni konkurenti bili ogorčeni činjenicom da će se takmičiti protiv nje u Tokiju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MILAN ĐURICA: Dobićeš kad dođe! (VIDEO)

MILAN ĐURICA: Dobićeš kad dođe! (VIDEO)

"KLADIONIČARSKE PRIČE" Milana Đurice su video-projekat kompanije Novosti namenjen svim ljubiteljima sportskog klađenja koji mogu da uživaju u zanimljivim pričama najpoznatijeg srpskog tipstera i njegovih gostiju.

15. 05. 2026. u 14:00

Komentari (0)

ELEMINIŠI IH SVE! ZELENSKI TE ČUVA Haos na suđenju Jermaku - neobično ime i poruka: Ili oni ili ti!