AMERIČKA VOJSKA NA MANJAČI: Počelo raspoređivanje trupa po Bosni, poznato šta planiraju
VEŽBA "Brzi odgovor 21" Oružanih snaga SAD i BiH biće održana od 17. maja do 2. juna na poligonima Manjača i Glamoč i aerodromu Dubrave, saopšteno je na konferenciji za novinare na Manjači.
Foto: EPA
Kako je rečeno, američki vojnici počeli su raspoređivanje na ove poligone u BiH, a najveći broj njih stići će na sarajevski aerodrom 14. maja.
Kako prenosi portal Kliks, posebna pažnja posvetiće se poštovanju epidemioloških mera zaštite učesnika vežbe od pandemije virusa korona.
Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBiH) generalpukovnik Senad Mašović istakao je da se vežba ovog obima održava prvi put u BiH.
- To predstavlja vrstu ohrabrenja Oružanim snagama BiH i našoj državi - kazao je Mašović.
Kako je kazao Sifet Podžić, ministar odbrane BiH, vežba je odbrambenog karaktera, a u njoj će biti korišćeni ključni američki putevi prema Aziji i Africi. BiH je jedna od zemalja domaćina vežbe, a u njoj učestvuje 5.000 vojnika iz SAD-a, Kanade i devet zemalja regiona.
- Vežba ima cilj da pokaže da SAD služi kao strateški partner Evropi - kazao je Podžić.
Podsetio je da je vežbu odobrilo Predsedništvo BiH, a da BiH učestvuje na nivou lake pešadije, koja se obučava po NATO standardima.
- Želimo aktivnim učešćem potvrditi sposobnost integrisanja u šire odbrambene strukture, želimo pokazati da je BiH spremna učestvovati u očuvanju mira i stabilnosti u regionu - rekao je Podžić.
(Sputnjik)
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (2)