AMERIČKI STRUČNJAK: Zapad gubi tehničku dominaciju u sferi odbrane
KOLEKTIVNI Zapad gubi tehničku dominaciju u sferi odbrane, smatra Metju Šluter, predstavnik menadžmenta Bostonske konsalting grupe (BCG) koja je za Minhensku konferenciju o bezbednosti pripremila studiju o preprekama vojnim inovacijama na Zapadu.
Foto printskrin youtube/Oružje Online/MO Rusije
-Mislim da Sjedinjene Države i njihovi saveznici gube svoju tehničku dominaciju. Međutim, inovacije su način da se ta superiornost povrati, primetio je ekspert na sastanku sa vašingtonskom grupom Defense Writers Group.
-Što se tiče oblasti u kojima SAD i njihovi saveznici možda gube tehničku dominaciju, istakao bih par. Jedna je erozija superiornosti u nekoj sredini (na primer, u vazduhu ili na moru), rekao je Šluter.
Prema njegovoj oceni, Rusija pokazuje uspehe u oblasti elektronskog ratovanja, vojnog nuklearnog naoružanja, hipersoničnog naoružanja, dok Kina pokazuje takve uspehe u oblasti svemirske i raketne tehnike, u sajber prostoru i vojnom nuklearnom naoružanju.
-Međutim, važno je znati da ovo nije čudotvorni lek, rekao je stručnjak o vojnim inovacijama. S tim u vezi, on je između ostalog komentarisao vojne akcije u Ukrajini.
-Ratovi velikih razmera, dugotrajni ratovi na iscrpljivanje su još uvek realnost, rekao je Šluter u vezi sa tim.
Po njegovom mišljenju, još jedna lekcija iz sukoba u Ukrajini je „važnost decentralizovane komande i kontrole“ trupa.
Konačno, sukob u Ukrajini je pokazao da su „bespilotni sistemi, (pametna) municija, artiljerija – zaista potrebni ako ne postoji nadmoć u vazduhu“, dodao je ekspert.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
IRAN LANSIRAO RAKETE SA BOJEVOM GLAVOM OD JEDNE TONE: Tvrde da su pogodili aerodrom u srcu Tel Aviva (VIDEO)
IRANSKI Korpus islamske revolucionarne garde tvrdi da je jutros lansirao balističke rakete sa eksplozivnim bojevim glavama od jedne tone na aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu.
05. 03. 2026. u 13:12
RUTEU STIGLA OŠTRA PORUKA ČLANICE NATO: Ko kaže da većina podržava udare na Iran?
ŠPANSKA ministarka odbrane Margarita Robles oštro je danas odbacila tvrdnju generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea da postoji "široka podrška" članica saveza ratu koji američki predsednik Donald Tramp vodi protiv Irana.
05. 03. 2026. u 12:54
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)