BLINKEN: SAD će Ukrajini obezbediti paket oružja od 725 miliona dolara
SJEDINjENE Američke Države će obezbediti Ukrajini paket oružja od 725 miliona dolara, izjavio je danas državni sekretar SAD Entoni Blinken.
Foto Tanjug/AP
Blinken je u saopštenju naveo da će paket pomoći Ukrajini, između ostalog, uključivati rakete Stinger, municiju za Artiljerijski raketni sistem visoke pokretljivosti (HIMARS), dronove i nagazne mine, preneo je Rojters.
-Sjedinjene Države i više od 50 nacija su ujedinjeni u nameri da osiguraju da Ukrajina ima kapacitete koji su joj potrebni da se odbrani protiv ruske agresije, kazao je Blinken.
Ova najava označava nagli porast u odnosu na nedavnu upotrebu, predsednika SAD Džozefa Bajdena, takozvanog Predsedničkog ovlašćenja za povlačenje (PDA), što omogućava SAD da se iz trenutnih zaliha oružja obezbedi pomoć saveznicima u hitnim slučajevima, navodi Rojters.
Nedavna korišćenja iz PDA su se obično kretala od 125 do 250 miliona dolara.
Procenjuje se da Bajden ima na raspolaganju četiri do pet milijardi dolara u PDA, za čije korišćenje već ima ovlašćenje Kongresa, za koje se očekuje da će ih koristiti za pomoć Ukrajini pre stupanja na dužnost novoizabranog republikanskog predsednika Donalda Trampa, 20. januara.
U poslednjoj tranši isporuke oružja Ukrajini, SAD po prvi put posle decenija izvoze nagazne mine, čija je upotreba kontroverzna zbog potencijalne štete za civile.
Iako je više od 160 zemalja potpisalo sporazum koji zabranjuje njihovu upotrebu, Kijev ih je tražio još od početka ruske invazije 2022. godine, a ruske snage su ih koristile na frontu, navodi Rojters.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje
Preporučujemo
ZELENSKI PRAVI ČISTKU: Ovo nisu poslednje promene u Oružanim snagama Ukrajine
02. 12. 2024. u 22:33
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (0)