ŽELE DA "ZAUSTAVE FRANCUSKU": Sprema se haos u Parizu - Protivnici Makronove penzione reforme najavili za sutra masovne proteste
PROTIVNICI reforme penzionog sistema u Francuskoj, ključnog za predsednika Francuske Emanuela Makrona, najavili su za sutra masovne proteste uz poruku da žele da "zaustave Francusku".
Foto Tanjug/AP
Prema pisanju portala BFM kap koja je prelila čašu među radnicima je najava poslodavaca da će smanjivati iznos plata za dane provedene u štrajku.
Zaposleni u preduzeću Autonomni javni prevoz pariskog regiona (RATP) već su počeli da prikupljaju novac za podršku štrajkačima 7. marta.
- Već smo prikupili 1.500 evra u gotovini koje ću početi da delim štrajkačima koji su u najtežoj finansijskoj situaciji - izjavio je Aleksis Luve, iz sindikata RATP Solidarnost i objasnio da se ovakve donacije za štrajkače prikupljaju "prema potrebama - s ciljem da se protestima postigne maksimalni efekat.
Iz direkcije RATP poručuju da će "štrajk biti posebno praćen", ali Aleksis Luve uzvraća da bi štrajk mogao da potraje.
- Spremni smo da produžimo štrajk do povlačenja predloga reforme penzionog sistema - izjavio je Luve.
Luj Bojar zamenik okružnog odbora levičarske stranke Nepokorena Francuska na čijem je čelu populista Žan Lik Melanšon, pokrenuo je akciju masovnih blokada tokom sutrašnjeg nacionalnog protesta protiv reforme penzionog sistema.
Bojar je pozvao i srednjoškolce i studente da blokiraju pristup svojim obrazovnim institucijama kako bi zahtevi štrajkača bolje odjeknuli.
Na to je reagovala predsednica Pariskog regiona Valeri Pekres, podnošenjem tužbe protiv Luja Bojara zbog "podsticanja na krivično delo ometanje i podsticanje na nasilje".
- Pravo na demonstracije ne sme da ugrozi pravo na učenje. Pozivati na blokade srednjih škola i fakulteta stvara rizik od konfrontacije. Izjave piromana Luja Buajara su neodgovorne. Obrazovne institucije su utočišta koja nemaju veze sa nasiljem - poručila je Valeri Pekres.
BONUS VIDEO:
RUSKI LOVCI-BOMBARDERI PONOVO NA ZADACIMA: Snimci borbenih aktivnosti posada u avionima Su-25
Preporučujemo
DA LI ĆE ZA EU BALKAN IKADA BITI EVROPA? Makron upotrebio izraz "balkanizacija" za Kongo
05. 03. 2023. u 15:43
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Kardiohirurg upozorio: Ova hrana gora je za vaše zdravlje od pušenja i skraćuje vam život"
KARDIOVASKULARNI hirurg sa više od 25 godina iskustva, koji je i sam preživeo srčani udar, izdao je ozbiljno upozorenje o svakodnevnim namirnicama. Ističe kako je ultraprerađena hrana jedan od vodećih uzroka preuranjene smrti, opasnija čak i od duvana.
05. 05. 2026. u 14:46
Komentari (0)