KANDIDAT ZA OTKRIĆE GODINE: U Finskoj pronađeni ostaci transrodnog starešine iz gvozdenog doba (FOTO)

Танјуг

09. 08. 2021. u 17:50

LjUDSKI ostaci stari hiljadu godina otkriveni u Finskoj po svemu sudeći pripadaju transrodnom plemenskom lideru iz perioda gvozdenog doba.

КАНДИДАТ ЗА ОТКРИЋЕ ГОДИНЕ: У Финској пронађени остаци трансродног старешине из гвозденог доба (ФОТО)

Foto dokumentacija "Novosti"

Istraživači su saopštili da je DNK analiza potvrdila da je sahranjena osoba bolovala od Klinefelterov sindroma i da je pokojnik sahranjen u ženskoj odeći, ali sa mačevima, prenosi londonski Gardijan.

Antropološka analiza pokazuje da su trasrodne osobe bile ne samo prihvaćene u ljudskom društvu u Finskoj, već su bili poštovani članovi zajednice visokog statusa.

U ovom grobu prvi put otkrivenom 1968. godine tokom građevinskih radova, pronađeni su nakit i fragmenti odeće od vune što sugeriše da je pokojnik bio obučen "tipično za žene iz tog doba“, ali i mačevi koji simbolizuju muškost.

- Sahranjena osoba je bila veoma poštovan pripadnik svoje zajednice - rekla je jedna od autora studije Ula Moilanen, arheologškinja sa Univerziteta u Turku.

DNK analiza je pokazala da se u grobu nalaze posmrtni ostaci osobe koja je bolovala od Klinefelterovog sindroma.

Žene imaju dva X hromozoma (XX), a muškarci jedan X i jedan Y hromozom (XY).

Kod oosoba koje imaju Klinefelterov sindrom, muškarac se rađa sa dodatnom kopijom X hromozoma (XXY).

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (2)

DR NOVOSTI: Zašto je transplantacija obrva toliko popularna među ženskom populacijom?