NAJVEĆI SKANDAL U ISTORIJI KOŠARKE: Dva puta slavili, na kraju izgubili meč
AMERIKANCI i ni posle 50 godina nisu uzeli srebrne medalje koje se čuvaju u muzeju, jer tvrde da su pokradeni u noći 9. i 10. septembra 1972. godine
FOTO: Printskrin/Jutjub/Allen Shulte
Meč koji je odigran pre tačno 50 godina, najkontroverzniji je u istoriji košarke, ima neke simbolike sa Eurobasketom!
Naime, 9. septembra davne 1972. u Minhenu igrano finale Olimpijskih igara - uz napomenu da je konačna odluka o pobedniku zvanično donešena 10. septembra.
Sastale su se selekcije tadašnjeg Sovjetskog saveza (SSSR) i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) koje su čak dva puta slavile pobedu pre nego što su ostali u šoku.
Ovaj meč se i dalje smatra za jednim od najvećih skandala u sportu ikada. SAD su imale prednost od 50:49, nakon što je Dag Kolins pogodio slobodna bacanja, a do kraja su ostale još tri sekunde.
Ameri su počeli da slave pobedu i zlato nakon što je vreme isteklo, da bi sudija prekinuo to slavlje zato što je zaboravio da signalizira tajm-aut koji je sovjetski trener tražio.
SSSR dobija taj napad, šut preko celog terena ne ulazi i na parketu je ponovo usledilo slavlje SAD. A onda još veći šok, kada je zvanični spiker saopštio da se ljudi vrate na tribine i da su ostale Još tri sekunde igre. Ovoga puta razlog su bili određeni problemi sa satom.
Ameri su i dalje mislili da rival ne može ništa da uradi za tri sekunde. Međutim, Ivan Jedeško i Aleksandr Belov se nisu "slagali" sa njima. Prvi je bacio loptu preko celog terena, dok je drugi istu uhvatio ispod koša i pogodio uz zvuk sirene.
Naravno, iz SAD su uložili žalbu, ali je petočlana porota proglasila pobedu SSSR legalnom. Ono što je Amerikance najviše pogodilo jeste saznanje da su čak tri od pet članova porote bili iz Sovjetskog saveza. Odluka o finalu zvanično je doneta tri sata iza ponoći tako da se 10. septembar računa kao konačan datum osvajanja zlata SSSR.
Na kraju, Ameri nisu želeli da uzmu srebrne medalje koje se i dalje nalaze u Švajcarskom olimpijskom muzeju.
BONUS VIDEO: KAD DRŽAVA BRINE O ŠAMPIONIMA: Kako su se nizali uspesi Srbije u 2021. godini
Preporučujemo
SRBI DOMINIRAJU NA EVROBASKETU: Kalinić neprikosnoven, Jokić u vrhu u više kategorija
09. 09. 2022. u 18:32
PEŠIĆEVE REČI ODZVANjAJU HRVATSKOM: Komšije citirale i veličale srpskog selektora
09. 09. 2022. u 15:41
INTER ČUVA PRVO MESTO: "Neroazuri" ne bi smeli imati problema protiv rivala sa dna tabele
ZANIMLjIVA trka za Skudeto mogla bi da dobije novu dimenziju već na otvaranju 22. kola Serije A, kada vodeći Inter u petak uveče na "San Siru" (20.45) dočekuje Pizu, ekipu koja se nalazi na pretposlednjem mestu tabele.
23. 01. 2026. u 09:40
"GROBARI" U ŠOKU, "DELIJE" U EUFORIJI! Zvezda prodaje fudbalera za toliko novca da može odmah da kupi CEO PRVI TIM PARTIZANA!
Malme i Crvena zvezda igraju utakmicu Lige Evrope, uz prenos uživo na portalu "Novosti", a neposredno pred taj megdan - pojavile su se spektakularne vesti vezane za fudbalske transfere. I to u vidu potencijalnog rekorda, koji je takav da Zvezdine "delije" već mogu da počnu da slave, a Partizanovi "grobari" da se hvataju za glavu.
22. 01. 2026. u 19:38
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (2)