NASTAVLJENO SUĐENJE ZA EKSPLOZIJU U BEJRUTU: Prkinuta suspenzija zbog političkog pritiska za smrt 220 ljudi
LIBANSKI sudija Tarek Bitar nastavio je danas nakon 13 meseci suspenzije zbog političkog pritiska istragu o eksploziji u luci u Bejrutu 2020. godine u kojoj je poginulo 220 ljudi.
Foto: Tanjug
Bitar je optužio šefa libanske obaveštajne agencije general-majora Abasa Ibrahima i šefa drugog bezbednosnog tela i general-majora Tonija Salibu, kao i bivšeg komandanta vojske Žana Kavadžija, saopštili su sudski zvaničnici, ne precizirajući detalje i prirodu optužbe, prenosi Rojters.
Izvori u pravosuđu Libana rekli su da je Bitar naredio oslobađanje pet osoba koje su pritvorene ubrzo nakon eksplozije, bivših lučkih zvaničnika Mišela Nahula, Šafika Merhija i Samija Huseina, kao i zavarivača sirijskog porekla Ahmad Radžab i izvođača radova Salima Šeblija.
Za eksploziju u luci mnogi krive libanske vlasti i smatraju da je tragedija u stvari posledica dugogodišnje korupcije i lošeg upravljanja, prenosi Rojters.
Eksploziju je izazvalo gotovo 3.000 tona amonijum nitrata, visoko eksplozivnog materijala koji se koristi kao đubrivo, a koji je godinama bio nepropisno uskladišten u luci.
Zvanična korespodencija između političkih, bezbednosnih i sudskih zvaničnika je pokazala da su mnogi bili svesni da je opasni materijal istovaren u luci pre gotovo deceniju, a da nisu preduzete mere da se ukloni.
Posle eksplozije lučki, carinski i pravni dokumenti pokazali su da je amonijum nitrat dopremljen u Liban 2013. godine na ruskom brodu i od tada je stajao u skladištu.
Preporučujemo
NOVA EKSPLOZIJA U OKOLINI BERANA: Detonacija probudila grad, oštećene dve kuće
17. 01. 2023. u 13:16
VATRA GUTA SVE PRED SOBOM: Zapalio se naftni tanker, ima poginulih i nestalih
17. 01. 2023. u 12:03
CECINA PORUKA USRED EMISIJE: Kad je voditeljka pročitala, Moka je pocrveneo od stida
23. 01. 2023. u 13:27
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"GDE TI JE LjUBAVNICA?!" Neočekivano pitanje za Marića uživo u emisiji, on prebledeo: "Pet godina mlađa"
GOŠĆA je iz čista mira postavila neočekivano pitanje...
04. 07. 2026. u 22:00
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
STRAŠNO: Predozirao se unuk Ere Ojdanića - drama u Resniku
UNUK Ere Ojdanića, Andrija Ojdanić danas se predozirao narkoticima, zbog čega je morala da reaguje hitna pomoć.
03. 07. 2026. u 18:30
Komentari (0)