NAJNOVIJA PROGNOZA MMF-A: Evo kada će se završiti rat u Ukrajini

Танјуг

01. 07. 2025. u 12:07

MEĐUNARODNI monetarni fond (MMF) je u najnovijoj prognozi saopštio da očekuje završetak intenzivnih ratnih dejstava u Ukrajini do kraja 2025, ali istovremeno dodao da ovaj osnovni scenario sadrži značajne rizike.

НАЈНОВИЈА ПРОГНОЗА ММФ-А: Ево када ће се завршити рат у Украјини

Foto: Shutterstock

Organizacija sa sedištem u Vašingtonu je zadržala raniju prognozu ekonomskog rasta Ukrajine u 2025. u rasponu od dva do tri odsto, dok se u 2026. godini očekuje ubrzanje privrednog rasta na 4,5 odsto - ako se situacija u zemlji normalizuje, prenosi agencija Unian.

Inflacija u Ukrajini bi, prema procenama, do kraja ove godine trebalo da padne na devet odsto, zahvaljujući smanjenju cena hrane u drugoj polovini godine i restriktivnoj monetarnoj politici.

Fond ukazuje i na rastuće potrebe Ukrajine za finansiranjem odbrambenih troškova. U planu je dodatni budžet kojim bi se rashodi za vojsku povećali za 5,8 odsto BDP, što predstavlja značajan teret za fiskalnu stabilnost zemlje.

MMF je prvi put na proleće kao osnovni scenario u reviziji prognoze naveo da će se rat u Ukrajini završiti do kraja 2025. godine.

Nedavno objavljena analiza američke medijske kuće Si-En-En, međutim, ukazuje da bi rat mogao da se nastavi i tokom 2026. usled usporenog napretka ruske ofanzive i kompleksne situacije na terenu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (0)

SRPSKI DUO ČINI ČUDA: Nikolić i Jović u komšiluku nastavljaju put ka evropskom trofeju