USKORO NOVI SIMBOL BEOGRADA: Srpska trobojka na jarbolu visokom čak stotinu metara

R. DRAGOVIĆ

07. 04. 2017. u 20:03

Novi simbol Beograda na inicijativu predsednika vlade. Znamenitost prestonice biće postavljena na ušću Save u Dunav

УСКОРО НОВИ СИМБОЛ БЕОГРАДА: Српска тробојка на јарболу високом чак стотину метара

U ČAST Srbije, nad Beogradom će se uskoro razviti državna zastava s jarbola visokog više od stotinu metara. Stub gigantske trobojke biće postavljen na ušću Save u Dunav, a zbog njegove visine barjak će biti vidljiv iz gotovo svih delova glavnog grada. Cilj ovog poduhvata je jačanje kulta zastave, a očekuje se da za prestoničkim primerom krenu i ostali gradovi Srbije i regiona.

Inicijativa o postavljanju impozantne zastave u Beogradu prošle godine potekla je od premijera Aleksandra Vučića, koji je od gradskih vlasti zatražio predlog lokacije gde bi mogla da bude postavljena.

Odluka je pala da se monumentalni jarbol s koga će se neprekidno vijoriti državna zastava podigne na novobeogradskom delu ušća Save u Dunav, na sredokraći između tržnog centra "Ušće" i Malog ratnog ostrva. Na mestu s koga će se zavijoriti znamenje Srbije danas se nalazi baza Rečne flotile Vojske Srbije.

Gradski menadžer Goran Vesić potvrđuje da će se srpska zastava gigantskih razmera uskoro vijoriti nad prestonicom i napominje da će postati još jedan od prepoznatljivih simbola Beograda i Srbije.

- S obzirom na to da je u pitanju veoma ozbiljna građevinska konstrukcija, preduzeće "Energoprojekt" radi građevinski projekat. Prostor uz desnu dunavsku obalu od Brankovog mosta do Zemunskog keja biće pretvoren u moderan park sa sadržajima koji će privlačiti Beograđane - navodi Vesić. - U njemu će biti uređena i okolina postolja zastave, jer očekujemo da ona postane turistička atrakcija koju će rado posećivati građani Srbije i regiona, kao i gosti iz sveta.

Vesić ističe da je u suštini inicijative namera da se u našem društvu podstakne običaj postavljanja državnih zastava i njihovog poštovanja.

- To bi trebalo da se odnosi na državne institucije, ali i na građane i privatne kompanije. Time se iskazuje poštovanje zastavi kao simbolu tradicije Srbije - ističe sagovornik "Novosti".

Prostor na kome će biti postavljen impozantni jarbol trebalo bi da preraste u mesto odavanja državnih počasti i ceremonija, posebno na velike nacionalne praznike, kakvi su Sretenje, Dan Vojske Srbije, Dan pobede...

SVETSKI UZORI

POSTAVLjANjE državnih zastava velikih dimenzija na vidnim mestima praksa je koja postoji u mnogim gradovima u svetu. Gotovo svako veće naselje u Meksiku krasi gigantski steg, što je slučaj i u Brazilu, Indiji, Azerbejdžanu... SAD su zemlja sa izuzetnom tradicijom poštovanja znamenja, u kojoj se zastave vijore na svim posećenijim mestima.

Najviši jarbol na svetu s koga se vijori državna zastava podignut je u Džedi u Saudijskoj Arabiji. Postolje je visoko čak 170 metara, a na njemu je istaknut barjak dužine 50 i 33 metra širine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (35)

Vuk

07.04.2017. 20:15

Ako i treba....i krst treba da se postavi kao sto je i Kragujevac postavio na ulazu....da se zna da je ovo pravoslavna Srbija

Lenstina

07.04.2017. 20:20

Zastava da se podigne više, na 200 metara. Da bude najveća na svetu! Nemojte da pravite nešta maleno. SAMO SVETSKO, a NAJVIŠE!

Nac

07.04.2017. 20:25

Postoji samo jedan mali problem. Zakloniće ga soliteri Beograda na vodi. Možda je bolje da stub stave na te solitere pa će biti još viši.

Jodza

07.04.2017. 20:49

Ideja da se naša zastava promoviše je jako dobra i podržavam je.Bojim se samo da kada se Beograd na vodi bude izgradio da će to biti i jedini znak da je taj deo grada naš.Ostalo će pokupovati Arapi tako da će i ta velika zastava izgubiti smisao vrlo brzo.U svakom slučaju izbacimo tuđe zastave i pokazujmo,volimo i budimo ponosni na našu zastavu...

smor

07.04.2017. 20:50

Premijer je mogao da pokrene inicijativu da ne lepe njegove plakate po svim banderama, zgradama i slicno a da te pare da za popravak skenera na onkologiji koji se cesto kvari. Pre deset dana nisam mogao da vodim dete na kontrolu jer im nije radio skener !!!

kontraVesić

07.04.2017. 20:59

"S obzirom na to da je u pitanju veoma ozbiljna građevinska konstrukcija" a zaboravi reči kako je i deja bilateška,ozbiljna,komplikovana...

pero

07.04.2017. 20:59

Svim lokalnim samoupravama u Srbiji a pogotovo u AP Vojvodini treba uspostaviti zakonsku obavezu da se zastava istakne na ovaj način a čitav narod polako animirati da polako stiče svest da po domaćinstvima u čitavoj Srbiji ko god ima materijalnih mogućnosti ističe zastavu Republike Srbije!

smb

08.04.2017. 03:12

@pero - u pravu ste. kod nas u CH kad idete ulicama naseljenih mesta na prozorima stanova ima zastava da ih izbrojite ne mozete. i to svakojakih, kod stranaca najcesce dve, sopstvena i pored nje CH zastava. po bastama isto, srpskih zastava ima takodje dosta, pored njih svajcarska. ljudi ih najcesce stavljaju u saksijama sa cvecem na prozorima ili terasi ko ima. ideja je veoma dobra, treba da zazivi svuda. pozdrav.

Srðan Grković

07.04.2017. 21:02

да је среће да се застава вијори на сваком ћошку

Ivanka Kosovka

07.04.2017. 21:13

Vuče, krst je hrišcanski simbol i stavlja se na neko uzvisenje ili raskrsce. Ka ko se nas Hram Svetog Save vidi sa svih strana Beograda, mislim da imamo najlepsi simbol na svetu.

Ivanka Kosovka

07.04.2017. 21:13

Vuče, krst je hrišcanski simbol i stavlja se na neko uzvisenje ili raskrsce. Ka ko se nas Hram Svetog Save vidi sa svih strana Beograda, mislim da imamo najlepsi simbol na svetu.

Kiza

07.04.2017. 21:14

Mislim, da se kult zastave, grba, himne, ili cega vec, ne stice na takav nacin. To dolazi iz duse i srca, i meni nije potrebna zastava koju ce neko postaviti, i na kilometar visine, da bih ja voleo svoju zemlju. S obzirom da sam za Srbiju ratovao u svim ratovima, na ovim prostorima, a da za uzvrat od nje nisam dobio nista iako sam bio ozbiljno ranjen, meni taj jarbol nece znaciti mnogo.

miki

07.04.2017. 21:14

A sto se ne operu prvo postojece zastave na zgradama i ne zakrpe? Ako misle da ce se to samo od sebe odrzavati bolje da ni ne postavljaju.

Фсшшшш

07.04.2017. 21:53

Да је Вучко дао налог да се свима подели по 500 евра и тада би се бунили ...

Dexter

07.04.2017. 23:10

@Фсшшшш - Bas tako.Moze pricati ko sta hoce,Vucko je bolji od svojih predhodnika dos-ovaca bar 10 puta :)

Владица

07.04.2017. 22:59

Хоћемо једну такву и на Панчићевом врху,да је види цела Србија и наравно да се види понајвише на нашем КиМ !!

Milemaj

08.04.2017. 01:20

Sve je to lepo planirano.ali bojim se da ta zastava pod zubima sunca i kosave ne postane simbol nemara i opsteg javvasluka.UUzgred,da li se planira neko obelezavanje mesta na Ratnolm ostrvu gde su sahranjene zrtve koje je donosila Sava za vreme Drugog sv.rata iz NDH. Verovatno ima Beogradjana koji se secaju tih Belih krstova vidjenih sa Kalemegdana u toku i posle zavrsetka rata.

Пеђа

08.04.2017. 07:52

На нову наплатну рампу у Врчину треба на зиду зграде са обадве стране ставити велики грб са оцилима.Исти као на таблицама штоје.

Зоран

08.04.2017. 09:22

Ја имам јарбол и заставу већ 15 год у свом дворишту.Сваког пролећа стављам нову.То сам видео путујући по иностранству где на западу скоро свако домаћинство има јарбол у дворишту.То је бренд једне државе и треба уз заставу и грб са четири оцила стављати на јавна места а најбоље би било да буде на сваком производу који је произведен у србији.Као што швајцарци имају свој бели крст на сваком производу.

pravda

08.04.2017. 10:01

losa odluka iz mnogo razloga.Prvo kult postovanja zastave je tipicno idoopoklonstvo, pod dva zub vremena ce je brzo unistiti pod tri skupo je, bscanje para, pod cetri narod je umoran od menjanja zastava od petokrake do krune i to bez referenduma naroda kakvu hoce zastavu dal krunu za kraljevinu dal petokraky za Rusiju ili samo trobojku....to su samo neki glavni razlozi ....