BEOGRAD IMA 50 ODSTO VAKCINISANIH, ALI TO JE SAMO JEDAN GRAD: Doktor Šekler oštro prokomentarisao navode o 21. junu
MIKROBIOLOG iz Veterinarskog instituta dr Milanko Šekler uključio se uživo u Jutarnji program RTS-a, gde je povukao paralelu između Izraela i Srbije u epidemiološkom smislu.
Foto: Printscreen/RTS
- Izrael ima 63 odsto vakcinisanih, trenutno preispituje odluku da li da u zatvorenom dozvoli da budu ljudi bez maske. U subotu sam video poslednji podatak, da imaju na dnevnom nivou 12 zaraženih dnevno i već danima nula umrlih. Želeo sam da napravimo paralelu, imaju 20 odsto više vakcinisanih, imaju ove brojke i vrlo obazrivo ukidaju mere.
Na konstataciju da Beograd ima oko 50 odsto vakcinisanih, dr Šekler je podsetio da situacija nije takva u svim gradovima u Srbiji.
- Beograd ima oko 50 odsto vakcinisanih, ali to je samo jedan grad, moramo da gledamo epidemiološku situaciju u čitavoj zemlji jer smo mi vrlo mala epidemiološka jedinica, tako da moramo celu Srbiju da tretiramo kao jednu jedinicu gde je teško donositi mere za pojedine gradove ili regije.
On je uporedio epidemiološku situaciju na isti dan prošle godine, a zatim poslao važnu poruku o vakcinaciji.
- Prošle godine u ovo doba, procenat novozaraženih na dnevnom nivou je bio 30-ak ljudi od pregledanih 3.500, što je ispod jedan odsto, deset ljudi je bilo na respiratoru, a mi sada imamo 60-ak. Preminulih nije bilo ili je bio po jedan, a sada imamo 12. A pazite, tada nismo imali vakcinu i sve te drastično bolje rezultate nego sada smo postigli zaključavanjem i teškim preventivnim merama. Sada imamo vakcinu i potrebno je samo što više ljudi da se vakciniše.
Pominjanje 21. juna ili bilo kog drugog datuma od koga će se nešto drastično promeniti, prema mišljenju doktora Šeklera nije ni realno ni ozbiljno.
- Šta je tačno tog datuma, jel to neko sveto slovo? Šta treba tada da se desi? Ko je legitimni predstavnik virusa koji će u njegovo ime da potpiše poraz? Ako nemamo to, a nemamo, onda bih bio vrlo obazriv. Vakcinacijom može mnogo toga da se promeni, ali to je proces koji traje. Svako overavanje i davanje nekih rokova, proglašavanje, ja bih to nazvao jednostranog primirja, to teško da biva sa prirodom - naglasio je imunolog i mikrobiolog doktor Milanko Šekler.
Doktor je istakao i da u poslednje vreme dobija sve više pitanja o vakcinaciji.
- U poslednje vreme dobijam više pitanja nego prethodnih meseci, a ti ljudi koji pitaju, oni su već doneli odluku da se vakcinišu, nego im samo treba potvrda njihove situacije, izbora. Onaj ko neće da se vakciniše iz nekih svojih razloga, on neće ništa ni da pita- poručio je.
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)