MICOTAKIS UPOZORAVA: Evropa mora biti spremna u slučaju napada
GRČKI premijer Kirijakos Micotakis ukazao je na moguće posledice koje bi rat na Bliskom istoku mogao imati na Grčku i Evropu, ističući da Evropa mora biti spremna, sa jasnim i upotrebljivim planom, u slučaju napada na svoju teritoriju.
Foto AP
On naglašava da događaji koji se dešavaju hiljadama kilometara daleko direktno utiču na Grčku i Evropu - od geopolitičkih tenzija i energetske nesigurnosti do promena u ekonomiji, radu i funkcionisanju države, jer sve je, kako kaže, međusobno povezano i oblikuje novo okruženje izazova, ali i mogućnosti, prenosi danas "Katimerini".
Micotakis upozorava da produžena geopolitička tenzija na Bliskom istoku nije daleka kriza i podseća da je već izazvala snažan energetski šok, sa direktnim posledicama na domaćinstva i preduzeća širom Evrope.
- Na Evropskom savetu u Briselu razgovarali smo o celom spektru uticaja krize, na cene energije, na potrošače i preduzeća, ali i na migracije. Potrebne su ciljane nacionalne intervencije. Istovremeno, Evropa mora imati specifičan alat, sposoban da ponudi privremenu i ciljanu podršku domaćinstvima i preduzećima. To je druga strana konkurentnosti, o kojoj smo detaljno razgovarali u Evropskom savetu, kako se ne bismo suočili sa energetskom krizom - rekao je premijer Grčke.
Prema njegovim rečima, nedavni napadi na kritična energetska postrojenja u zemljama u regionu dodatno opterećuju globalni lanac snabdevanja i utiču na cene energije na međunarodnom nivou.
Ukazao je, takođe, na napredak u zaštiti Evrope i podsetio da je razgovarano o tome kako dati suštinski sadržaj klauzuli EU o uzajamnoj pomoći.
- Solidarnost koju su Grčka i druge države članice EU pokazale prema Kipru dokazala je da Evropa može biti ujedinjena. Međutim, mora biti spremna – da ima jasan i upotrebljiv plan u slučaju napada na evropsku teritoriju - zaključio je Micotakis.
(Tanjug)
BONUS VIDEO:
TEHERAN U PLAMENU: Snimci izraelskog i američkog reketiranja
Preporučujemo
PESKOV TVRDI: Vojna dejstva protiv Irana ujedinila iranski narod oko režima
22. 03. 2026. u 12:53
BRITANSKI MINISTAR OTKRIVA: Nema informacija da bi Iran mogao da cilja Evropu
22. 03. 2026. u 12:32
KOLIKO BI TREBALO DA STAVITE U KOVERTU "DA SE NE OBRUKATE" Od cifre da se zavrti u glavi, detaljna računica
CENA stolice na svadbama u Srbiji ove sezone košta i do 120 evra po gostu, a u kovertu ne bi trebalo staviti manje od 100 evra, "da se ne osramotite" gde god da ste na veselju - nevažno da li u Beogradu, Vranju, Subotici, Loznici, Boru...
24. 03. 2026. u 22:24
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
MOSKVA OTKRILA UKRAJINSKU ZAMKU: Kijev podlim potezom hteo da onesposobi ruske vojnike - FSB zaplenio pošiljku iz Poljske
UKRAJINSKE specijalne službe su isporučile uloške za cipele sa ugrađenim eksplozivnim napravama jedinicama Oružanih snaga Ruske Federacije, saznao je „Militarny“ od izvora u jednoj od specijalnih službi. Prema rečima izvora, operativci su uspeli da izgrade mrežu za isporuku uz pomoć ruskih dobrovoljaca, a prve isporuke su se dogodile početkom marta. Broj predmeta se navodno meri desetinama hiljada.
26. 03. 2026. u 12:34
Komentari (0)