AFRIČKI ANTICIKLON DONOSI VISOKE TEMPERATURE I VRUĆINU: Evo kakvo nas vreme očekuje do kraja avgusta
OD danas do srede leto u našoj zemlji biće na pauzi jer dolazi do prodora hladnije vazdušne mase koja će dovesti do ostetnog pada temperature, kaže za Kurir metorolog Ivan Ristić.
FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ Pixabay
- Naredna četiri dana biće sveže s jutarnjim temperaturama između 12 i 17, dok će maksimalna dnevna biti od 20 do 25 stepeni. Od srede sledi postepen blagi porast temperature. To je ujedno i najava povratka LETA i dolaska afričkog anticiklona. - objašnjava Ristić i dodaje:
- U drugoj polovini avgusta uticaj afričkog anticiklona na vreme u Srbiji biće sve jači. Ovo jezgro vrelog afričkog vazduha podići će temperaturu u našoj zemlji ponovo i do 40 stepeni, pa možemo da očekujemo tropske dane i noći i pravu letnju žegu.
Prema sadašnjim prognozama, afrički anticiklon će na vremenske prilike u našoj zemlji uticati sve do 25. avgusta, kada očekujemo i kraj poslednjeg toplotnog talasa, koji može podići temperaturu vazduha do 40. podeoka.
Ristić ističe i da u toku ili na samom kraju toplotnog talasa postoji mogućnost od nastanka superćelijskih oluja.
- Ne možemo tačno precizirati da li će ih biti i koliko jer se velika količina toplote i vlage stacionira u nižim slojevima atmosfere. S prvim prilivom nešto svežijeg i manje stabilnog vazduha, taj topli vazduh se podiže i dolazi do oluja praćenih grmljavinom, često nepogodama sa olujnim vetrom i gradom.
Sve u svemu, do kraja avgusta nas čeka još desetak tropskih dana i mnogo stabilnije vreme nego što je bilo u julu. Za avgust je karakteristična prosečna količina padavina od 50 do 60 mm, a mi smo juče dostigli tu količinu.
BONUS VIDEO: OLUJA UDARILA NA KRUŠEVAC: Pucaju gromovi, jaka kiša praćena gradom
Preporučujemo
GRMLjAVINA I SNAŽNI PLjUSKOVI SE PRIBLIŽILI SRBIJI: Na udaru ovi delovi zemlje
06. 08. 2023. u 12:43
GDE SE PREMEŠTA OLUJA? Meteorolog otkriva kakva je noć pred Beograđanima
05. 08. 2023. u 16:33
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
SPAS U 10 SEKUNDI: Kako sami sebi možete da pomognete u slučaju srčanog udara
INFARKT je jedan od najčešćih uzroka iznenadne smrti, i to sve češće kod mladih osoba.
29. 01. 2026. u 07:41
Komentari (0)