Stejt Department razočaran presudama za paljenje ambasade u Beogradu
16. 11. 2017. u 12:27
Američki Stejt department saopštio je da je razočaran presudama za paljenje ambasade SAD u Beogradu 2008. godine, posle mitinga "Kosovo je Srbija"

Foto: P. Milošević
Američki Stejt department saopštio je da je razočaran presudama za paljenje ambasade SAD u Beogradu 2008. godine, posle mitinga "Kosovo je Srbija".
"Nijedan od optuženih nije osuđen na zatvorsku kaznu, bez obzira na to što je jedna osoba poginula, a materijalna šteta je ogromna", navodi se u pisanoj izjavi portparola američkog Stejt departmenta za Glas Amerike.
Stejt department napominje da je važno da se pravdi privedu ne samo oni koji su učestvovali u napadu, već, kako kažu, oni koji su bili na vlasti i naredili povlačenje policije sa punktova u blizini ambasade.
"Čekamo početak suđenja petorici policajaca. Američka ambasada u Beogradu blisko je sarađivala sa srpskim vlastima u istrazi. Nastavićemo da na ovom slučaju sarađujemo i sa Vladom Srbije, kao i sa policijom", poručuje Stejt department.
Viši sud u Beogradu osudio je u utorak na uslovne kazne zatvora od po pet i šest meseci četvoricu mladića zbog bacanja kamenica na američku ambasadu 2008. godine u Beogradu posle mitinga "Kosovo je Srbija", dok je trojicu oslobodio od optužbi.
KAJL SKOT: RAZOČARANI SMO PRESUDOM, ALI FOKUSIRANI NA BUDUĆNOST
Američki ambasador Kajl Skot rekao je danas da je razočaran što posle toliko godina nema odgovora na pitanje ko je odgovoran za naredbu o povlačenju policije i neobezbeđivanje američke ambasade 2008. godine u Beogradu, posle mitinga "Kosovo je Srbija", kada je zgrada kamenovana i zapaljena.
"Izvršna vlast kaže da sudska vlast obavlja svoj posao i da ona ne može da se meša u postupak. Sudija je doneo odluku koju je doneo i mi smo razočarani što posle toliko godina i dalje nemamo pravi odgovor na to ko je odgovoran za naredbu policiji da se povuče, ko je odgovoran za značajno uništavanje naše ambasade i posebno za smrt jedne osobe", rekao je Skot novinarima u Metropolu.
Na pitanje kako vidi presudu prema kojoj niko nije osuđen za paljenje ambasade, već samo zbog bacanja kamenica, ambasador SAD je novinarki odgovorio: "Vaše shvatanje sudske presude je isto kao i moje".
Pročitajte još: Uslovne kazne za paljenje Ambasade SAD
Na pitanje da li ovaj slučaj kao i slučaj ubistva trojice braće Bitići na Kosovu i Metohiji 1999. godine može da utiče na buduće odnose Srbije i SAD, Skot je rekao da su to pitanja koja ostaju otvorena i koja svakako utiču na odnose, ali da se sada treba fokusirati na druga pitanja.
"To su sve otvorene rane i one ostaju otvorene i uvek imaju uticaj, ali sada treba da se fokusiramo na budućnost i da nastavimo da razvijamo naše odnose. Naša je obaveza da pomognemo da put Srbije ka EU ostane čvrst i to je ono na šta smo fokusirani", rekao je Skot.
Američki ambasador je istakao da bi ova otvorena pitanja bilo bi dobro da budu rešena.
Pročitajte još: Paljenje ambasade SAD: Optužen i general Bjelić
"Tu nema sumnje, to je dobro i zbog porodica, za naše bilateralne odnose, ali bi sada trebalo da se fokusiramo na ciljeve koje sada imamo ispred sebe", naglasio je Skot.
Viši sud u Beogradu osudio je u utorak na uslovne kazne zatvora od po pet i šest meseci četvoricu mladića zbog bacanja kamenica na američku ambasadu 2008. godine u Beogradu posle mitinga "Kosovo je Srbija", dok je trojicu oslobodio od optužbi.
Kazne se neće izvršiti ukoliko osuđeni ne izvrše novo krivično delo u roku provere od dve godine.
Osuđeni su proglašeni krivim jer su gađali kamenicama ambasadu SAD sa više NN lica i razbili prozore na zgradi, u koju su posle ubačene baklje usled čega je došlo do požara, naveo je sud u obrazloženju presude.
OSTAVLjAM SUDU DA SE BAVI SVOJIM POSLOM
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je danas, povodom presude optuženima za paljenje ambasade SAD u Beogradu 2008. godine, da izvršna vlast ne može da utiče na rad suda.
"Ostavljam sudu da se bavi svojim poslom. Mi na to ne možemo uticati jer je zakon predvideo da je to u isključivoj nadležnosti sudske vlasti", kazao je Stefanović novinarima posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost.
On je ocenio i da je "dobro" što su istražni organi u tom slučaju uradili svoj deo posla.
Viši sud u Beograd osudio je ranije četvoricu optuženih za paljenje Ambasade SAD u Beogradu 2008. godine, tokom protesta zbog proglašenja nezavisnosti Kosova, na uslovne kazne zatvora, dok je trojicu optuženih oslobodio. Na šest meseci zatvora, uslovno na dve godine, osuđeni su Dragan Marinkov, Dejan Vučković i Marko Novitović, dok je Milan Tomas osuđen na pet meseci zatvora, uslovno na dve godine. Đorđe Tomin, Nikola Kosanović i Filip Backović oslobođeni su optužbe.
Reagujući na presudu, ambasada SAD u Beogradu izrazila je čuđenje što niko od optuženih nije osuđen na zatvorsku kaznu, dodajući da podržava vladavinu prava i traži da pravda bude zadovoljena u ovom slučaju.
"Teško je shvatiti da je bilo potrebno devet godina da bi se stiglo do presude u slučaju koji je povezan sa imovinskom štetom od skoro pola miliona dolara i sa smrću jedne osobe, a da je konačni ishod da nijedan od sedmoro optuženih, od koji je četvoro u prisustvu pravnih zastupnika priznalo da su učestvovali u ozbiljnom prekršaju, nije osuđen na zatvorsku kaznu", navedeno je iz ambasade SAD.
sasa
16.11.2017. 12:38
i mi smo razocarani bombardovanjem pa nastavljamo dalje
Dragi Ambasadore, i mi smo razočarani Vašim stavom o Kosovu (što je i bio povod za paljenje Vaše cenjene Ambasade), pa šta da radimo ... Presuda je pravedna, sobzirom da jeste počinjeno krivično delo ali iz opravdanih razloga.
Skote,ti razočaran!?A šta mi da kažemo za vašeg "milosrdnog andjela"!!!
I mi smo razocarani sto nase zrtve za vreme bombardovanja, nikada nisu docekali pravdu... ZA razliku od vase zgrade, mi smo izgubili decu.
Pravda bi trebalo da bude za sve ista i dostizna. Nazalost za Srpski narod to pravilo nije vazilo.
Komentari (62)