OD DANAS STROŽE SANKCIJE: Veće kazne smanjuju nesreće

P. ŽIVKOVIĆ

03. 04. 2018. u 07:45

Danas stupaju na snagu izmene zakona o saobraćaju, koje predviđaju nove pojačane sankcije. Telefoniranje prilikom vožnje i nevezivanje pojasa isteraće iz džepa 10.000 dinara

ОД ДАНАС СТРОЖЕ САНКЦИЈЕ: Веће казне смањују несреће

foto Mup

OD danas će nesavesni vozači za većinu prekršaja plaćati veće kazne, jer je na snagu stupio Zakon o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima Srbije.

Najčešći prekršaji - korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje i nevezivanje sigurnosnih pojaseva, ubuduće će koštati vozače 10.000 umesto dosadašnjih 5.000 dinara.

Veće kazne očekuju i vozače koji budu uhvaćeni sa nedozvoljenom količinom alkohola u krvi, a granica je smanjena sa 0,3 na 0,2 promila, ali i one koji budu vozili brže od dozvoljenog.

Cilj izmena je, više puta su istakli predlagači Zakona, smanjenje broja nastradalih u saobraćajnim nesrećama na drumovima Srbije. Statistika najbolje ilustruje da je, naravno uz preventivno delovanje, kažnjavanje vozača mera koja daje najbolje rezultate.

Tako je pre 2009, kada je usvojen novi ZOBS, broj poginulih na drumovima Srbije tokom godine bio više od 900. Već 2009, iako je zakon usvojen u novembru, taj broj je bio 809, da bi naredne godine broj poguinulih bio smanjen na 660.

Kako je poslednjih godina broj poginulih počeo da raste (do 2015. je smanjivan - 536), postalo je jasno da zaprećene kazne nisu dovoljne, pa su planirane izmene ZOBS, naravno uz izmenu propisa koji su usklađeni s realnom situacijom.



To se najviše odnosi na upotrebu sigurnosnih pojaseva, jer je statistika pokazala da 60 odsto poginulih vozača nije koristilo pojas. Uočen je i veliki broj nesreća koje su izazvali alkoholisani vozači, pa je granica dozvoljene količine alkohola u krvi smanjena, a kazne su pooštrene.

- Ako statistika kaže da osam procenata svih nezgoda izazovu pijani vozači i da u 14 odsto nezgoda s poginulim licima učestvuju pijani vozači, jasno je da alkohol i vožnja ne idu zajedno, Za razliku od prethodnog primera, gde mnogi vozači nisu toga svesni, svi oni su svesni da ne treba da voze pod uticajem alkohola, ali i dalje sedaju za volan - kaže Nebojša Arsov.

Zato će, dodao je on, saobraćajna policija stvoriti uslove da svaki vozač bude alkotestiran prilikom kontrole.

Za minimalnu količinu alkohola (0,2-0,5 promila) vozači će plaćati 10.000 dinara.


ZABRANA UPRAVLjANjA VOZILOM

Kaznom od 100 do 120.000 dinara, sa 14 kaznenih poena i osam meseci zabrane upravljanja vozilom biće kažnjeni vozači koji upravljaju vozilom sa 1,21 do dva promila alkohola u krvi, kao i oni koji prekorače brzinu od 71 do 90 kilometara na čas u naselju ili 81 do 100 kilometara na čas na auto-putu. Isti penal čeka i one koji voze dete na mestu vozača ili na mestu koje nije za to predviđeno. Ista kazna čeka i one koji pobegnu s mesta saobraćajne nesreće, koji voze noću bez ijednog svetla, ali i koji upravljaju vozilom bez ijedne položene kategorije.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (24)

Mixi

03.04.2018. 07:54

Bolji putevi takođe smanjuju nesreće, pa šta je sa time? Ah, da, samo po džepu udri. Trulež.

Miro

03.04.2018. 08:00

Kakva crna bezbednost, jedini cilj ovih izmena je besomučna pljačka zarad punjenja rupe bez dna zvane budžet.... Članska kartica, "dobra veza", ili 50€ u prave ruke - i nema kazne.

SS

03.04.2018. 08:17

Hajde da se od kazni prave biciklisticke staze rjesavaju kriticna mjesta na putu Pjesacke pasarele

Mitar vozac

03.04.2018. 08:19

Vece kazne ne smanjuju nesrece vec pune budzet ili dzepove ologarhiji ! Edukacija smanjuje nesrece. Umesto sto kandidate u autoskolama terete da uce kazne , bilo bi bolje da ih naucite kako da treba da voze.

Мирко Дорћолац

03.04.2018. 08:19

Број погинулих се смањује јер се људи исељавају у друге земље. А наталитет је негативан. Све нас је мање.

Oprezan Posmatrac

03.04.2018. 08:24

Ljudi, ovde nešto nije baš po zakonu! Koliko je meni poznato, ako neko dođe do toga da prikupi 15 negativnih bodova, njemu se trajno oduzima vozačka dozvola, a ne na 3 do 12 meseci, kako stoji u prilozenim tabelama...

Prtava stvar

03.04.2018. 08:42

Prava stvar pod uslovom da se u potpunosti i bez selekcije primenjuje. Protiv visokih kazni za prekršaje mogu biti samo ljudi koji i inače ne mare za zakone i propise nego se kabadahijski ponašaju. Od stzrpoge primene bila bi dvostruka korist: neodgovorni i kabadahije bi se naterale da pošptuju zakone a i na najbezbolniji način bi se dopunjavao budžet. Kamo lepe sreće da se sa takvom pažnjom pristupi primeni i ostalih zakona i propšisa pa da se srbadija konačno pripremi za civilizovan život.

super

03.04.2018. 08:53

nije problem u zakonu vec u primeni i dalje ce piti i voziti onaj ko poznaje lokalne policajce takodje ce i divljati,imati folije i u krug. Zakon nije isti za sve.

Брадилко

03.04.2018. 09:11

Статистика не каже колико се повећао број аутомобила од 2014 до 2018.

Marko Babic

03.04.2018. 09:12

Najlaksi nacin da se smanji bro j vozaca jer ulice nemaju taj kapacitet je da cena polaganja vozackog bude previsoka a uz to kaznjavanje za bizarne propise da bi se lepo budzet punio.Sta god da su nam politicari dali,uzeli su nam duplo

Deda

03.04.2018. 09:18

Obična raja se drži u strahu. Oni koji treba da se kažnjavaju ne podležu tim sankcijama. Nasilje na putevima će i dalje da caruje.

Alibeg

03.04.2018. 09:18

slazem se sto se tice alkohola,mislim da preteruju kada je pojas u pitanju.Sto se tice ogranicenja,pecati vozace u ul.Jurija Gagarina ispod novog mosta gde ima tri trake a nema pesackog u narednih 300m,i sad tu neko treba da vozi 50km/h.je preterivanje.

neo

03.04.2018. 09:20

Mobilni,pojas,alkohol stvarno treba da se kažnjavaju baš ovako ali naši putevi nisu dostojni ni dobrog,potkovanog konja a radari na sve strane.Prosek brzine u SRB nije ni 60km-h.Evo nas Evropo na konjima kao Huni nekada stižemo,doduše samo ne sa Karpata nego sa Balkana.

Dragan

03.04.2018. 09:53

Za neke od ovih prestupa je malo oduzimanje dozvole na 12/meseci. Treba odrediti više, plus ponovno učenje i polaganje vožnje. Takođe, uvesti više patrola, čak i u neobeleženim vozilima, koje kruže po gradu, videli bi kao i mi (ali i sankcionisali) prekršaje svakih 5 minuta. Tada bi se uveo red.

milan radojev

03.04.2018. 09:56

Politika golog zastrašivanja ne daje i neće dati rezultate. Kazne su, za naše uslove i do sada bile visoke ali nisu mnogo pomogleNovo povećanje će samo značiti da će vozači ubuduće morati da daju veći mito policajcima.

Briga Drzave

03.04.2018. 10:35

U koliko osoba sa opasnim malignim oboljenjem ceka na tretman duze od nedelju dana, kazna zdravstvenoj ustanovi 1000 eura, Ukoliko pacijent umre greskom lekara kazne su povecane na 100%, ukoliko izostane...sta te kazne i ne postoje, ali kako ne postoje? Pa zar nisu zivoti nasih gradjana ugrozeni? Pa zar te kazne nece da smanje nesrece u prodicama i nepotrebne zrtve? Ah... znaci ako nema love Skupstinarima nisu zainteresovani za kazne koje sami trebaju da placaju. Znaci u tome je sustina kazni?

Gagi

03.04.2018. 10:46

Represivne mere treba da budu poslednja stavka. Najpre edukacija i podizanje svesti kod ucesnika u saobracaju. Ali kao sto mnogi napisase...treba uzeti pare. Ako je cilj da vozaci smanje brzinu kretanja u cilju povecanja bezbednosti onda treba policajci da stoje transaprentno na putevima. Ne treba radar vec ce samo njihovo prisustvo delovati pozitivno u pogledu smanjenja brzine, a ne da cuce u zbunju i po neobelezenim vozilima.

ZoZoNaC

03.04.2018. 11:10

to nece smanjiti ne srece nece to samo da se naplati kazna ovo poskupljenje je zbog toga a ne da se smanje ne zgode!

Milutin

03.04.2018. 11:10

Što ne kažnjavate žestoko one koji prave ubistva na pešačkim prelazima ...Za bogataše koji se bahate kazne su mizerne ...Za sve ostale kae su velike ...

Francesco

03.04.2018. 11:27

Oderite jednog budžovana za par hiljada evra, trajno oduzmite dozvolu i darujte sa 6 meseci zatvora (a ne kućnog pritvora) i broj prekršaja će se smanjiti. Zatim jednu javnu ličnost koja je poslednjih godina bila krivac za nasreću sa smrtnim ishodom (ima ih više ali su nekim čudom svi "nevini") zatvorite na desetak godina i broj nesreća će se smanjiti. Dakle, dokle god zakon nije isti za sve, divljanje u saobraćaju će biti maltene stvar folklora ili jednostavno inata. Samo lud čovek to ne vidi.

posmatrač

03.04.2018. 12:58

И даље ће бити празна прича: два најбесмисленија закона (тачније, чланова закона) су о кажњавању због употребе мобилног при вожњи, као и пушења у канцеларијама (нема директну везу са темом, али наводим као паралелу).Погледајте око себе (проведем свакодневно 60 + 60 км на путу до псла и назад), скоро у сваком другом возилу возач користи мобилни.Возачи аутобуса несметано пуше, као и наравно повлашћени поред њих за које сматрају да имају право да им дозволе. О канцеларијама да не говорим.