90 HRAMOVA SU BLAGO PRESTONICE: Izložba Zavoda za zaštitu spomenika kulture posvećena crkvenoj arhitekturi glavnog grada (VIDEO)
SRPSKI narod punih 12 vekova podiže svoje hramove. Samo na prostoru Beograda postoji ukupno 93 crkve. Najstarija aktivna crkva jeste Hram Svetog Nikole u Zemunu, a ove godine će biti završena i najveća i najmonumentalnija - Hram Svetog Save na Vračaru.
Foto: Ž. Knežević
Ovo je rečeno juče u porti Vaznesenjeske crkve u Beogradu, gde je povodom jubileja 800 godina samostalnosti SPC otvorena izložba "Molitvena izvorišta" posvećnoj srpskoj pravoslavnoj crkvenoj arhitekturi na teritoriji Beograda. Iza ove reprezentativne postavke nalazi se Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i stručnji saradnici ove ustanove istoričari umetnosti Irena Sretenović i Hajna Tucić, kao i fotograf Snežana Negovanović.
Dugotrajnim terenskim radom one su napravile jedinstven registar beogradskih bogomolja i njihove prošlosti, koji prati i tipologija, analiza stilova i načina gradnje, kao i evidencija stanja ovih objekata i preporuke za njihovo održavanje.
Izložbu u porti Vaznesenjske crkve otvorio je patrijarh srpski Irinej koji je podsetio da je Beograd prvi put postao glavni grad u vreme despota Stefana Lazarevića, ali da iz njegovog doba nije u celini sačuvana nijedna crkva.
- Crkve Beograda jesu spomenici kulture, ali i duhovna žarišta - centri vere i negovanja posebne hrišćanske etike. Vernici glavnog grada imaju potrebu za još bogomolja i drago mi je što grad Beograd pomaže da, pored ostalih udovolji i ovoj vrsti potrebe svojih žitelja. Važno je da kvalitetno živimo, ali moramo da brinemo i o višem nivou, a to je duhovnost i kultura - naveo je patrijarh Irinej.
Preporučujemo
ČAK 157 SAOBRAĆAJNIH NEZGODA U 24 ČASA! MUP skreće pažnju na rizik na putevima
13. 12. 2025. u 12:43
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (0)