NAVIJAČI "ČUPALI KOSU" Zvezda pala u Beogradu, poraz u Evroligi pred baš burnu sedmicu

22. 10. 2021. u 15:30 >> 20:41

CRVENA Zvezda nije uspela da ostvari treću pobedu u Evroligi: Alba je trijumfovala u Beogradu sa 63:75 i crveno-belima pokvarila učinak na 2-3, koliko sada ima i berlinski tim.

НАВИЈАЧИ ЧУПАЛИ КОСУ Звезда пала у Београду, пораз у Евролиги пред баш бурну седмицу

Startna petorka domaćih Volters, Holins, Lazarević, Kalinić, Kuzmić igrala je izvrsno u odbrani, ali u napadu je i njoj "škripalo", i mnogim narednim kombinacijama za kojima je posegao trener Dejan Radonjić. Jer, Zvezda je uspevala da zadrži suparnika na malom broju poena, no i sama je muku mučila da poentira, neretko i iz "otvorenih šuteva". A uz samo 1/6 sa distance i čak šest "neiznuđenih grešaka" u napadu, kada je lopta maltene predavana rivalima, crveno-beli su počeli već krajem uvodne deonice da gube.

U drugoj je na delu bio potpuni ofanzivni "raspad sistema", što je tim iz Berlina iskoristio da, kažavajući i najmanji propust u odbrani domaćina, ode na čak 16 razlike. Doprineli su tome i Zvezdini promašaji, i gubljene lopte, i svađanje sa sudijama (usled jednog takvog je Nikola Kalinić opomenut tehničkom greškom), ali - nije to sasvim obeshrabrilo Radonjićeve izabranike. Naprotiv.

Zaigrali su, uz gromoglasnu podršku s tribina nekadašnjeg "Pionira", u visokom ritmu, za tri minuta napravili seriju od deset datih i nijednog primljenog poena, pa sa 12:28 prišli na 22:28, ali su onda ponovo zastali u ofanzivi, te se na veliki predah otišlo i uz primetnu prednost Albe od 25:38, ali i uz 12 izgubljenih lopti crveno-belih, te samo dve date trojke iz deset pokušaja, a svega četiri asistencije za 20 minuta igre.

Stvari su i u trećoj deonici dugo delovale kao "nemoguća misija" za domaćine, koji su najčešće gubili sa po 15 razlike, da bi se jedno kratkotrajno buđenje, pre svega zahvaljujući velikoj borbenosti na svojoj polovini terena, "pobrinulo" da se navijači još jednom glasnije pridruže pokušaju da se napravi preokret. Radonjićev tim je, uz Voltersovo bacanje po terenu u borbi za loptu, uspeo da dođe na jednocifreni zaostatak (42:51), da bi opet doživeo pad. I, kako se on "protegao" punih šest minuta, do 33., u njemu su gosti izgradili +16, posle trojke Tamira Blata, sina čuvenog trenera Davida Blata (48:64).

Od toga se domaćini nisu oporavili, i pored nesporne borbenosti u odbrani ali i dalje česte smušenosti u napadu, pa su doživeli poraz posle kog sledi novi težak izazov, gostovanje Mornaru u ABA ligi (nedelja, 17 časova), a onda i dupli evroligaški programu, u utorak crveno-beli igraju na terenu Monaka (19 sati), dva dana kasnije na terenu Armanija (20.30).
Statistika

Statistički posmatrano, protiv rivala iz Berlina najefikasniji igrači Zvezde bili su Kuzmić sa 16 poena, Volters sa 13, Mitrović sa 11 i Holins sa 10, a u redovima pobednika istakli su se Lo sa 17 poena, Sikma i Zusman sa po 11, te Blat sa 10.

Crveno-beli su meč završili sa 55,9% uspešnosti šuta za dva poena (19/34), ali samo 24% kada se o trojkama radi (6/25) i skromnih 46,7% kada je reč o slobodnim bacanjima (7/15), što je uz 14 izgubljenih lopti i najveći razlog poraza. Alba je šutirala sa 54% uspešnosti za dva (20/37), sa 40,7% za tri poena (11/27), a 5/6, odnosno 83,3% kada se radi o slobodnim bacanjima. Sve to, uz 17 asistencija, a samo sedam izgubljenih lopti.

Evo i kako je utakmica protekla uz prenos uživo na portalu "Novosti":

KRAJ! Crvena zvezda - Alba 63:75

39' - Lo postiže novi koš, 58:73 za Albu, još minut i dva sekunda do kraja meča.

38' - Bliži se kraj, još dva minuta, Zvezda je na 58:71... daleko, daleko i igrom i rezultatom od uspeha na ovom meču.

37' - Tri minuta do kraja, Alba ima 15 poena razlike i grabi ka svojoj drugoj pobedi u elitnom društvu. Toliko ih, iz četiri nastupa do ovog meča, ima i Zvezda.

36' - Ne ide crveno-belima večeras, pa ne ide. Odbrana još i deluje solidno, ali napad je daleko od onog potrebnog da bi se nadigrala Alba. Koja je delovala kao relativno lak plen sa učinkom 1-3 u dosadašnjem toku Evrolige, ali sada vodi sa 56:71, posle prodora Zusmana po levoj strani.

34' - Nakon novog pogotka Blata, pogađa i Kalinić, Zvezda je na 13 razlike zaostatka, 53:66.

33' - Dobar "odgovor" igrača Zvezde posle minuta predaha, Nejt Volters trojkom približava Zvezdu na 51:64

33' - Tamir Blat, čiji je otac čuveni košarkaški trener David Blat, pogađa trojku iz skoka unazad, donosi Albi ogromnih 48:64, a "tera" Dejana Radonjića da zatraži tajmaut. Još 7:45 do kraja.

32' - Luka Mitrović zakucavanjem postiže prve poene za domaćina u 4. četvrtini, i to posle odlaska Albe na +15. Rezultat je sada 48:61.

31' - Počela je poslednja deonica.

Kraj treće četvrtine, Zvezda gubi sa 46:58. Kuzmić sa 12 i Volters sa 10 poena, predvode crveno-bele u košgeteskom smislu, a Lo sa 12 i Sikma sa 11 Albu. Zvezda je za sada na samo tri date trojke (iz 17 pokušaja), imala je samo jednu izgubljenu loptu u trećoj deonici (13 ukupno), a Alba je izjednačila u skokovima (22-22), uz više asistencija od domaćina (15-10).

30'- Olinde izlazi na kraj sa čuvarima u reketu, 46:58, posle čega je Simonović probao da da trojku, a Dobrić da pogodi koš rivala sa polu-distance, ali - nisu bili uspešn.

29' - Borba se rasplamsala, 44:56 je rezultat pred poslednji minut treće deonice.

28' - Greše jedni, pa drugi, Kalinić, pa Olinde, ali se Alba snalazi i iz drugog pokušaja dolazi do pogotka (Da Silva) - 42:53.

27' - Volters diže publiku na noge - najpre se bacio na parket ne bi li "ukrao" loptu, pa na drugoj strani terena pogodio koš Albe, 42:51. Da li je na pomolu preokret? Spala je prednost Nemaca na jednocifrenu, a najčešće je iznosila +15 u trećoj deonici.

27' - Zusman ne mari previše što ga Zvezdini igrači dobro čuvaju - 38:51

26' - Dvanaestim poenom Ognjen Kuzmić približava Zvezdu na 38:49.

24' - Pogađaju Dobrić, pa Kuzmić, crveno-beli pokušavaju da nadoknade propušteno, no berlinski tim i dalje igra izvrsno u napadu, od početka drugog poluvremena - Sikma vraća +15 Albi, 34:49.

22' - Sikma i dalje muči crveno-bele, novim pogotkom donosi Albi velikih 29:44. Zvezda nikako da poveže dve dobre napadačke akcije...

21' - Alba nastavlja gde je stala, vodi sa 26:40 početkom drugog poluvremena.

21' - Počela je treća četvrtina

U Zvezdi su se, u prvih 20 minuta igre, istakli Volters sa osam poena, Holins i Mitrović sa pet, a kod gostiju Maodo Lo sa 10 (bez promašaja iz igre), te Olinde i Sikma sa po sedam. Zvezda je za dva poena šutirala 8/13 (61,5%), za tri 2/10, uz 15 skokova i pomenutih 12 izgubljenih lopti, a samo četiri asistencije, dok je Alba šutirala 10/22 za dva poena, 5/13 za tri, uz 18 skokova, 11 asistencija i pet izgubljenih lopti.

Kraj poluvremena, Alba vodi sa 25:38, jer je drugu deonicu dobila sa 15:26. Iako je prednost velika, Zvezda je u jednom trenutku gubila i sa 16 razlike, serijom 10:0 uspela potom da se vrati i pokazala da sa ovim rivalom može da se nadmeće, no za preokret je potrebna duža, konstantna dobra igra, a i manje izgubljenih lopti (čak 12 su ih imali crveno-beli u prve dve deonice).

19' - Ne da se gostujući tim, ređaju se sada njegovi koševi, odlazi Alba na 14 razlike, 24:38.

18' - Rasplasmala se borba, pogađaju trojku gosti, uzvraća iz reketa Albe Mitrović, 24:31, a onda je Alba otišla na 24:33 sedmim poenom raspoloženog Olindea, koji se domogao jedne "50-50" lopte i postigao koš.

17' - Volter uspeva da uzme loptu rivalima, a u kontri Dobrić poentira - 22:28, potpuno se vratila u igru Zvezda, koja je pre nepuna tri minuta gubila sa 16 razlike, a sada samo sa šest.

17' - Sada se već cela hala "uključila" u utakmicu, a Nikola Kalinić na krilima bučne podrške odlično odigrava "lažnjak" u suparničkom reketu, pronalazi Mitrovića koji košem primiče Zvezdu na 17:28, da bi odlična odbrana domaćih omogućila brzu akciju koju Volters kruniše trojkom - veliko slavlje u hali, semafor pokazuje 20:28, Alba traži tajmaut.

16' - Nejt Volters svojim pogotkom, i to dok je fauliran, "vraća buku" na tribine hale, Zvezda je smanjila zaostatak na 15:28.

15' - Ne ide Zvezdi, uopšte. Samo dva poena za nepunih šest minuta druge deonice su dali domaćini, primili čak 16... Trenutno je čak 12:28 za goste.

14' - Novi prekšraj Holinsa (treći na meču), i to u napadu. Besne "delije", zvižduci se čuju sa svih tribina nekadašnjeg "Pionira".

14' - Posle sumnjivo dosuđenog prekršaja Holinsu, Kalinić se izdrao na sudije, a ove su ga zbog toga kaznile tehničkom greškom. To je "platio" i samo jednim poenom, jer su gosti iskoristili slobodno bacanje, ne i dalekometni šut za odlazak na 13 razlike, sada je 12:22.

14' - Menja Radonjić postavu, vraća se Kalinić na parket, pa je on tamo sa Voltersom, Holinsom, Lazarevićem i Kuzmićem. A kako je Nikola Kalinić odmah po ulasku izgubio loptu, Smit to kažnjava brzim pogotkom - velikih 12:21 u korist Albe.

13' - Kako se samo iznervirao trener crveno-belih, Dejan Radonjić... I to iako je njegova ekipa poentirala. Iako je Ostin Holins uspeo da, uz akrobatski let, slanjem lopte o tablu, primakne Zvezdu na 12:18, Radonjić je prilično glasno vikao na nekog u petorci njegove ekipe, verovatno nezadovoljan kretnjom u toj akciji.

13' - Košarkaši Crvene zvezde na ovom meču imaju i podršku - fudbalera Zvezde:

12' - Olinde novim alej-upom, zakucavanjem za 10:18, "tera" Dejana Radonjića da zatraži tajmaut.

12' - Mitroviću, zasad, ne ide. Promašio je zicer, a srećom po domaćine, Smit nije pogodio trojku iz ugla.

11'- Raste prednost berlinskog kluba. Jedan alej-up, pa potom prodor Blata, i to je 10:16.

Zvezda je u prvih deset minuta šutirala 3/6 za dva, 1/6 za tri poena, imala 11 skokova, samo jednu asistenciju i šest izgubljenih lopti. Alba je očajno šutirala za dva (3/11) zahvaljujući izvrsnoj odbrani domaćih, trojke 2/5, imala je manje skokova (7), više asistencija (4) i dve izgubljene lopte. Nijedan košarkaš do sada nije uspeo da postigne dva pogotka iz igre.

Kraj prve četvrtine, 10:12 za Albu posle trojke Luka Sikme u poslednjem napadu gostujućeg tima.

9' - Ne ide Zvezdi u napadu, pa ne ide. Beži lopta Mitroviću, on je stiže - pa baca rivalu u ruke...

8' - Oskar da Silva prekida crnu seriju berlinskog tima i, pogotkom posle četiri promašaja i jedne izgubljene lopte, izjednačava rezultat na 9:9.

7' - Dejan Radonjić se iznervirao. Posle dobrih dodavanja njegovih igrača, Luka Mitrović je, umesto da poentira jer je bio usred reketa, rešio da ne šutira već da doda loptu saigraču, a kako je to veoma loše uradio, razbesneo je svog trenera. Već treći minbut rezultat je 9:7, jer Zvezda možda greši u napadu, ali i dalje sjajno igra u odbrani.

6' - Zvezda posle tajmauta prelazi na nešto nižu petorku, Mitrović je zamenio Kuzmića pri rezultatu 9:7. Uskoković je potom zamenio Voltersa.

5' - Nakon što je nemački klub preokrenuo za tili čas na 6:7, Ostin Holins je trojkom vratio prednost domaćinu, 9:7.

4' - Tek iz petog pokušaja Alba je poentirala, i to Zusman, nakon jedne prejako bačene lopte u Zvezdinog kontri. Ipak, domaćin se vraća na +4, posle poentiranja Kuzmića, koji se potom istakao i blokadom.

3' - Nove dobre odbrane ekipe Dejana Radonjića najpre su donele jedan dalekometni promašaj na drugoj strani terena (Kalinić), a onda i drugu akciju, koju su gosti zaustavili prekršajem na sredini igrališta. U novom napadu, Nikola Kalinić je poentirao iz prodora po desnoj strani - 4:0.

2' - "Grme" tribine hale "Aleksandar Nikolić", naročito posle dobrog defanzivnog skoka Zvezde, koja ne uspeva da na drugoj strani terena poveća prednost, i pored slobodnih bacanja Kuzmića, koji je promašio oba.

1' - Volters prodorom donosi prednost domaćinu, 2:0.

1' - Utakmica je počela! Prvi napad ima Zvezda, za koju Nikola Ivanović ne igra zbog koronavirusa.

18.57 - Startnu petorku Crvene zvezde čine: Volters, Holins, Lazarević, Kalinić, Kuzmić

18.44 - Bliži se početak utakmice u nekadašnjem "Pioniru", akteri su već na terenu:

Uoči meča

Ekipa trenera Dejana Radonjića u ovaj duel, u beogradskoj hali "Aleksandar Nikolić" ulazi sa učinkom 2-2, ali i činjenicom da je prosečno primala samo 65,8 poena u dosadašnja četiri meča elitnog nadmetanja.

Štaviše, porazi na gostovanjima u Moskvi i Istanbulu, od CSKA i Fenerbahčea, bili su ukupno sa šest poena razlike.

Sa druge strane, berlinski tim je odigrao tri prethodne utakmice pred svojom publikom, ostvario je tu i svoju jedinu pobedu, a Alba je pritom bila oslabljena odsustvom šutera Markusa Eriksona, kao i visokih igrača poput Bena Lamersa, Johanesa Timana i Krista Kumađea.

Alba je prošle sezone bila neporažena protiv Zvezde, koju je u Beogradu pobedila sa 89:90 posle produžetka.

BONUS VIDEO: OVO JE NAŠ NBA NVP - Nikola Jokić ušao u istoriju, a hteo je da bude nešto drugo