NOVA ERA U ODNOSIMA DVE ZEMLJE: Kina i Venecuela postigle dogovor o strateškom partnerstvu
KINESKI predsednik Si Đinping izjavio je danas da su se Kina i Venecuela složile da uđu u strateško partnerstvo, nakon sastanka sa venecuelanskim predsednikom Nikolasom Madurom u Pekingu, preneo je Blumberg.
Foto: Profimedia/Ilustracija
Istovremeno, Maduro je, kako navodi američka agencija, rekao da se ''organizuje agenda za novu eru u odnosima između Kine i Venecuele''.
- To je saradnja zasnovana na međusobnom poštovanju čija su osovina energenti i nafta - rekao je Maduro.
Zemlje su potpisale sporazume o saradnji u raznim oblastima, uključuući rudarstvo i istraživanje svemira, kao i proizvodnju nafte i poljoprivreda, dodao je Maduro, ali nije naveo više detalja.
On je ranije rekao da želi podršku Kine njegovoj zemlji da se pridruži BRIKS-u, bloku zemalja u razvoju koji takođe uključuje Brazil, Rusiju, Indiju i Južnu Afriku, i izrazio želju da Kina poveća investicije u Latinskoj Americi i na Karibima.
Kako navodi Blumberg, trgovina između Kine i Venecuele porasla je za 17 odsto u prvoj polovini ove godine, dok kineske kompanije imaju ugovore u toj zemlji u vrednosti od ukupno 66 milijardi dolara.
Nafta čini oko 95 odsto prihoda od izvoza Venecuele, ali je prihod od nafte poslednjih godina pogođen lošim upravljanjem, korupcijom i, pre svega, američkim sankcijama.
Delegacija Venecuele predvođena potpredsednicom Delsi Rodrigez i ministrom za naftu Pedrom Telječeom stigla je u Šangaj prošle nedelje, kako bi razgovarali o potencijalnim zajedničkim ulaganjima između Kine i venecuelanske državne energetske kopmanije.
Ta delegacija se sastala i sa kineskim ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i bivšom predsednicom Brazila Dilmom Rusef, koja sada vodi Novu razvojnu banku sa sedištem u Šangaju, a koju su pokrenule članice BRIKS-a.
BONUS VIDEO: AKTIVIRAO SE VULKAN NA HAVAJIMA - Kilauea izbacuje "fontane lave"
Preporučujemo
SPREMA SE 21 MERA I OGLEDNA ZONA: Kina objavila veliki plan za integraciju Tajvana
13. 09. 2023. u 15:21
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)