MLADIĆA PREGLEDA KARDIOLOG: General i dalje u zatvorskoj bolnici
LEKAR iz Beograda u Holandiju da pregleda srpskog generala Ratka Mladića (82), koji leži u pritvorskoj bolnici u Šheveningenu. Kako kaže njegov sin Drako Mladić ovaj put će ga pregledati kardiolog.
Foto: EPA
U decembru je kod generala išao neurolog i posle neposrednog najosnovnijeg pregleda u bolesničkoj sobi, bez ozbiljne aparature za dijagnostiku i pregledanja njegove medicinske dokumentacije, po povratku u Beograd napisao je izveštaj, koji je poslat sudu u Hagu. Detalji tog nalaza nisu obelodanjeni, jer sud zbog njihovih pravila privatnosti to nije odobrio.
Kako nam Darko Mladić kaže generalovo zdravstveno stanje je bez promena poslednjih nekoliko meseci.
- On je i dalje vezan za krevet i neophodna mu je tuđa medicinska nega i pomoć. U jednom trenutku je bio baš loše, ali su uspeli da ga stabilizuju. Od tada je on u suštini sve vreme isto, niti ima nekog napretka, da mu je vidno bolje, niti se pogoršava. Generalno stanje mu je loše i ne menja se - kaže nam Darko Mladić.
On navodi da se sa Ratkom čuju svaki dan i da on pozove kada može da priča. Nekada je bolje, pa se više raspriča, mada uglavnom sluša kada mu prenose porodične novosti, pre svega za unuke, a nekada kaže nekoliko rečenica i zamori se, pa se razgovor brzo završi.
Svakog meseca u posetu mu idu ili supruga Bosa ili Darko sa nekim od dece. U decembru su mu bili ratni drugovi. U bolniciu general ima problem što nema ni sa kim da priča na srpskom jeziku, pa mu znači kada mu prijatelji dođu i obiđu ga.
- Njemu je sada jedna od glavnih terapija kontakt sa ljudima, i da govori što više srpskim jezikom, jer je skoro već godinu dana sam u bolničkoj sobi i u kontaktu je mahom samo sa Holanđanima, medicinskim sestrama i doktorima. Na neki način kao da je u samici i to je veliko opterećenje za njega - kaže nam Darko.
General Ratko Mladić godinama ima ozbiljne zdravstvene pre svega neurološke i kardiološke probleme, jer je pre hapšenja 2011. godine u Srbiji i izručenja u Hag imao težak moždani udar. Sve vreme dok je bio u pritvoru neophodno mu je bilo stalno lečenje, a u to vreme preživeo je tamo jedan infarkt i nekoliko manjih moždanih udara. Dugo vremena problem je bila kontrola previsokog pritiska. U januaru prošle godine ugrađen mu je pejsmejker. U ozbiljnu krizu zapao je u aprilu, kada su mu zbog pogrešnog lečenja otkazali bubrezi. General je tada bio na ivici smrti, ali je pobedio. Od tada se nalazi u pritvorskoj bolnici u Sheveningenu.
Sud u Hagu više puta je odbijao zahteve odbrane da se Mladić pusti u Srbiju na lečenje uz sve mere bezbednosti i kontrole, tvrdeći da u Holandiji ima sasvim odgovarajuću medicinsku pomoć. Međutim, porodica je stalno proteklih godina morala da reaguje i ukazuje na loše lečenje, koje bi srpski lekari uočili prilikom pregleda generalove medicinske dokumentacije.
Preporučujemo
VOZITE AUTOMATIK? Evo šta znači B na menjaču i kada treba da ga koristite
05. 03. 2026. u 11:45
JOŠ JEDAN AVION IZ DUBAIJA SLETEO U BEOGRAD: Državljani Srbije bezbedno stigli kući
05. 03. 2026. u 10:07
LAVROV OTKRIO PAKLENI PLAN NA BLISKOM ISTOKU: Ovo je glavni cilj Amerike i Izraela
MINISTAR spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da je jedan od ciljeva američko-izraelskog napada da se unese razdor između zemalja regiona - između država Persijskog zaliva, između Irana i njegovih arapskih suseda.
05. 03. 2026. u 09:45
AZERBEJDžAN PRETI IRANU ODMAZDOM NAKON NAPADA! Svet tone dublje u haos, dramatična eskalacija sukoba na Bliskom istoku
ŠESTI dan rata, Bliski istok je u plamenu nakon novih vazdušnih napada. Razmena vatre između savezništva SAD-Izrael i Irana dostiže kritičnu tačku, dok su pod udarom gradovi, aerodromi, vojne baze i diplomatska uporišta.
05. 03. 2026. u 06:53 >> 07:48
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)