DIVNE SLIKE PRED HRAMOM: Beograđani se okupili da nalože badnjake (FOTO/VIDEO)
U BEOGRADU tradicionalno se loži Badnjak ispred Hrama Svetog Save.
Foto Tanjug
Veliki broj Beograđana okupio se na loženju badnjaka ispred Hrama na Vračaru.
Usvečarskoj atmosveri pred najradosniji hrišćanski praznik Božić građani Beograda su se okupili kako bi na tradicionalan način zapalili svoje badnjake.
Mnogi običaji vezani za Badnji dan sasvim su paganski, a crkva im je kasnije dala hrišćansko obeležje. Običaje oko Badnjeg dana su Srbi nasledili od svojih predaka i još uvek ih održavaju.
Za badnjak se seče grana hrasta, koji je kod Slovena oduvek bio sveto drvo. Vezuje se za slovensko božanstvo Svetovida.
Loženje badnjaka je u vezi sa ognjem i ognjištem. To je središnji element simbolike rađanja novog sunca jer je i Badnji dan odmah posle kratkodnevnice. Mladi hrast je spaljivanjem davan ognju radi nove godine, a pregršti varnica bacanih u nebo su najavljivale mnogo roda i prinosa.
Božić se u Srbiji, kod pravoslavnog naroda, slavi po julijanskom kalendaru 7. januara.
Preporučujemo
BRUKA NA BADNjI DAN NA CETINjU: Sukobili se Miraševi i Borisovi sektaši (VIDEO)
06. 01. 2024. u 16:48
PORED BADNjEG DANA, SLAVIMO I SVETU EVGENIJU RIMSKU: Ovo su običaji na današnji dan
06. 01. 2024. u 07:14
Sada je definitivno puklo savezništvo SAD i Ukrajine: Zelenski uradio nešto nezamislivo
UKRAJINSKO rukovodstvo, nakon više od godinu dana napora da održi stabilne odnose sa administracijom predsednika SAD Donalda Trampa, javno je priznalo krah dosadašnjeg partnerstva.
20. 04. 2026. u 20:41
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
"Potvrđena idiotkinja!" Rus izvređao Melonijevu, Italija uputila protest: "Fašistički ološ, izdala birače"
ITALIJA je uputila oštar protest Rusiji nakon uvredljivih izjava ruskog TV voditelja na račun premijerke Đorđe Meloni, dok joj je predsednik države pružio podršku i osudio skandalozne komentare.
22. 04. 2026. u 08:44
Komentari (0)