NOVI "KROJ" ZA OBOD ČUKARICE: Na ranom javnom uvidu elaborat za razvoj Velike Moštanice i Pećana
NA ranom javnom uvidu trenutno se nalazi elaborat za rani javni uvid, kojim su obuhvaćena naselja Velika Moštanica i Pećani.
Dokumentacija
Kako se navodi u dokumentaciji, ovim planom obuhvaćeno je oko 757 hektara, a cilj je da se ustanove pravila uređenja i građenja. Urbanizacija ovog dela Čukarice podrazumeva gradnju nove škole, predškolske i zdravstvene ustanove, izgradnju pijace.
Jedan deo plana obuhvata područje od 645 hektara u Velikoj Moštanici i oko 112 hektara u Pećanima. U ovom delu Beograda ima mnogo aktivnih klizišta, pa je ovo jedan od problema koji bi mogao da utiče na urbanizaciju dva čukarička naselja. Kuće koje su tamo igrađene pretežno su smeštene uz glavne saobraćajnice, a na mestima gde su klizišta zastupljene su zelene povrišine.
Žalbe se podnose do 7. avgusta
ELABORAT za rani javni uvid biće pred građanima do 7. avgusta u zgradi Gradske uprave. Beograđani mogu da pregledaju dokument svakog radnog dana od 9.00 do 18.00. Zainteresovani građani mogu dostaviti svoje mišljenje i zamerke u pisanoj formi Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove do 7. avgusta.
- Prirodna ograničenja uticala su na nisku gustinu stanovanja, parcelacija je nepravilna i ima dosta objekata koji su spontatno izgrađeni u naseljima - navodi se u dokumentaciji. - Trenutno stanje i izgled naselja datira iz vremena kada su ovde građene vikendice. Prema poslednjem popisu u ovim naseljima živi 4.100 stanovnika. Trenutno je najviše porodičnih kuća. U okolini naselja su Sremački rt, Gorica i Lipovica i ove šume su važan element zelene infrastrukture. Brojne su zelene površine koje treba očuvati.
U Velikoj Moštanici, sa postojećih 3.506 stanovnika, broj bi mogao da naraste na 8.336, pa bi bilo neophodno obezbediti predškolsku ustanovu u kojoj bi moglo da se smesti 613 dece.
U Pećanima bi moglo da živi 1.416 žitelja, a u tom slučaju bi bila oko 104 predškolca. Planirana je izgradnja dve predškolske ustanove u Velikoj Moštanici i jedne u Pećanima. Postojeći depadans u OŠ "Branko Radičević" bio bi rekonstruisan. Nova osmoletka bila bi izgrađena u Pećanima i ona bi pozitivno uticala na razvoj ovog područja. U Velikoj Moštanici bi takođe bila izgrađena jedna osmoletka i proširena postojeća. Osim obrazovnih ustanova, potencijalno povećanje broja stanovnika bi stvorilo potrebu i da se izgradi zdravstvena stanice u oba naselja. Osim ovih ustanova, bio bi izgrađen i dom kulutre, nova pijaca i bilo bi prošireno groblje.
Preporučujemo
UMRLO VIŠE ŽENA: Statistika o preminulima u Beogradu, evo kada je smrtnost bila najveća
11. 03. 2026. u 12:11
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (1)