NOVA SKUPŠTINA DO 2. AVGUSTA: RIK proglasila konačne rezultate parlamentarnih izbora
REPUBLIČKA izborna komisija usvojila je u nedelju izveštaj o ukupnim rezultatima izbora za narodne poslanike Narodne skupštine, održanih 21. juna, po kojima je lista "Aleksandar Vučić - Za našu decu" odnela ubedljivu pobedu sa 1.953.998 osvojenih glasova, odnosno 60,65 odsto izašlih birača. Naprednjacima je pripalo 188 mandata.
Foto: Tanjug
Drugoplasirana je lista SPS-JS, sa 334.333 glasa, odnosno 10,38 odsto, što im donelo 32 mandata. Za SPAS Aleksandra Šapića glasalo je 123.393 birača, odnosno 3,83, pa će oni u budućem parlamentu imati 11 mandata.
Pored ovih lista, u Narodnu skupštinu ušle su i četiri manjinske partije.
"Savez vojvođanskih Mađara - Ištvan Pastor" dobio je 71.893 glasa, odnosno 2,23 odsto od broja birača koji su glasali i devet mandata. Izborna lista "Akademik Muamer Zukorlić - Samo pravo - Stranka pravde i pomirenja (SPP) - Demokratska partija Makedonaca (DPM)" osvojila je 32.170 glasova, tačno jedan odsto glasova i četiri mandata.
"Albanska demokratska alternativa - Ujedinjena dolina" osvojila je 26.437 glasova (0,82 odsto) i tri mandata, dok je lista "SDA Sandžaka - dr Sulejman Ugljanin" osvojila 24.676 glasova, (0,77 odsto), što takođe čini tri mandata.
Nakon proglašenja konačnih rezultata, počinju da teku rokovi za formiranje Narodne skupštine i Vlade. Novi poslanici treba da polože zakletvu najkasnije do 2. avgusta, odnosno 30 dana od proglašenja rezultata, dok sastav ministarskog kabineta mora biti poznat najkasnije 90 dana od konstituisanja parlamenta, tj. do 31. oktobra.
RIK je saopštio i da je pravo glasa na parlamentarnim izborima imalo 6.584.376 birača, a da je glasalo njih 3.221.908, što znači da je izlaznost bila oko 48,93 odsto.
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Šta je zapravo reaktor Dimona, najstrože čuvani izraelski objekat - gde svega ima, a Izraelci sve strogo kriju? (FOTO)
U balističkom raketnom napadu na Dimonu, grad na jugu Izraela, povređeno je 47 ljudi, koji su zaposleni u bolnici. Većina povreda je uzrokovana šrapnelima, prema izraelskoj službi za hitne slučajeve Magen David Adom. Dimona se nalazi oko 13 kilometara od nuklearnog istraživačkog centra Negev.
21. 03. 2026. u 21:44 >> 22:08
Komentari (0)