DVA SVETA U RAMU: U Kulturnom centru u Šapcu otvorena je 27. izložba ikona
MINUTOM ćutanja i znak pijeteta prema stradalnicima u dva nedavna tragična događaja u Srbiji, i uz prigodno slovo episkopa šabačkog Jeroteja, u Kulturnom centru u Šapcu otvorena je 27. Izložba ikona.
Foto V Mitrić
Na tradicionalni konkurs su prispele 84 ikone od 69 autora, a tročlani žiri u sastavu: Katarina Perić, ikonopisac iz Šapca, Nikola Đurić, ikonopisac iz Novog Sada i Sonja Petrović Jagić, istoričarka umetnosti iz Šapca, za izlaganje je odabrao 31 autora sa 35 radova.
Nagrada je jednoglasno podeljena na dva autora, potpuno različiti u pristupu ikoni: Jeleni Popović za Kseniju Petrogradsku, klasičnom ikonom sa svim elementima Vizantije i sa neverovatnim prikazom svetiteljke, i Mijalku Đunisijeviću iz Čačka, koji se bavi savremenim prikazom i pristupom ikoni.
Ikona kao umetničko delo zasniva se na tenziji između vizuelne percepcije našega „zemaljskog sveta“ i tajanstvenog sveta sa druge strane. Religijske istine koje se nalaze i u svetu a s druge strane naših čula izražene su zemaljskim sredstvima – formom, bojom i svetlošću. Čulna predstava ikona treba da bude kopija, snop svetla, nama nepristupačanog.
Preporučujemo
NAJBOLjI SPORTISTI VAZDUHOPLOVCI: „Zlatni orao“ ponovo Kristini Čipčić i Ivanu Pavlovu
20. 03. 2026. u 19:24
OPREZ, FARBAJU PEŠAČKE PRELAZE: U Vršcu počela obnova saobraćajne signalizacije
20. 03. 2026. u 16:35
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)