ERUPCIJE VULKANA U AZIJI: "Dete Krakataua" u Indoneziji sve aktivnije (VIDEO)
VULKAN Anak Krakatau danas je eruptirao dva puta za nešto više od jednog sata, izbacujući pepeo čak 3.000 metara u vazduh, saopštile su vlasti u Indoneziji.
Foto: Printskrin/ Jutjub/ CRUX
Prva eksplozija vulkana bila je u 7.46 časova po lokalnom vremenu, a zatim se ponovila 62 minuta kasnije, prenosi Rojters.
Fotografije koje je objavio indonežanski Centar za vulkanologiju i geologiju prikazuju širenje velikog oblaka koji se nadvijao iz vulkana i kretao se na jugozapad.
Vulkan Anak Krakatau visok je 157 metara i nalazi se u indonezijskom moreuzu Sunda između ostrva Java i Sumatra, a eruptirao je više od 10 puta od marta ove godine.
Najbliže naselje vulkanu je udaljeno 16,5 km, a vlasti su proglasile drugi najviši nivo uzbune, prenosi Rojters.
Za sada nije naređena evakuacija, ali je turistima i stanovnicima savetovano da se ne približavaju vulkanu niti da se penju na njega.
Indonezija se nalazi na pacifičkom "vatrenom prstenu" i ima 127 aktivnih vulkana, prema podacima Centar za vulkanologiju i geologiju.
Anak Krakatau, što znači "dete Krakataua", nastao je od legendarnog vulkana Krakatau, koji je 1883. godine razneo čitavo ostrvo svojom eksplozijom, kada je ubijeno više od 36.000 ljudi u seriji cunamija.
Preporučujemo
CNN OBJAVIO DA JE IRAN PROGLASIO VELIKU POBEDU, TRAMP POLUDEO Saopštenje je velika prevara, nadležni utvrđuju da li je počinjeno krivično delo
IRAN je saopštio da je ostvario veliku pobedu i primorao Sjedinjene Američke Države da prihvate njegov plan u 10 tačaka, navodi se u saopštenju Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana koje su preneli državni mediji, tvrdi CNN. Tramp je na obajvu CNN-a ekspresno reagovao i optužio ih za prevaru.
08. 04. 2026. u 02:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
OTAC LjUBA RANKOVIĆ TUGUJE: Sin mu preminuo u 41. godini - "Na spomeniku mu piše..."
NEMA većeg iskušenja, niti većeg bola nego nadživeti svoje dete. I ne postoji čovek, bio on vernik ili ateista, koji se u tako strašnom trenutku neće zapitati zašto je Bog to dozvolio.
11. 04. 2026. u 11:40
Komentari (0)