BUDUĆNOST JE STIGLA: Ruski naučnici dizajnirali "lebdeći" voz
MOSKOVSKI Institut za toplotnu tehnologiju, ruski inženjerski i naučno-istraživački institut koji je deo svemirske korporacije Roskosmos, dizajnirao je "maglev" voz koji može da radi u bespilotnom režimu, rekao je za Tass glavni projektant Jurij Solomonov.
Foto: Printskrin
Maglev (izveden iz magnetna levitacija) je sistem železničkog prevoza koji koristi dva kompleta magneta: jedan postavljen za odbijanje i potiskivanje voza sa pruge, a drugi za kretanje povišenog voza napred, iskorišćavajući nedostatak trenja .
Cilj projekta je stvaranje demonstracijskog modela voza u punoj veličini za proveru i potvrdu glavnih tehničkih karakteristika novih tehnoloških rešenja povezanih sa primenom tehnologije maglev, rekao je Solomonov, prenosi Tass.
Preporučujemo
DA LI ĆE RUSI "OSVAJATI" MESEC SA AMERIKANCIMA? Oglasio se Rogozin i otklonio sve sumnje
25. 01. 2021. u 22:34
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
EKSPLOZIV BIO SPREMAN: "Digli bismo u vazduh aerodrom na Grenlandu"
DVA MESECA pre izraelsko-američkog napada na Iran, Danska je bila spremna da oružano brani svoj suverenitet nad Grenlandom.
19. 03. 2026. u 14:12
Komentari (2)