"POBEDNIK" ZA "MARTIN UDIO": Sanji Savić Milosavljević pripala ugledna književna nagrada
NAGRADOM "Beogradski pobednik" za najbolji roman objavljen tokom protekle godine ovenčana je knjiga "Martin udio" Sanje Savić Milosavljević, u izdanju "Bedem knjige".
BGB
Odluku o dobitniku, obnarodovanu danas u Biblioteci grada Beograda, jednoglasno je doneo žiri u sastavu predsednik Predrag Petrović, Vesna Trijić, Slađana Ilić, Petar Pijanović i Nataša Anđelković.
Pred njima je bio nimalo lak zadatak da se opredele između pet romana koji su ušli u najuži izbor, kao najbolji među 130 knjiga pristiglih na četvrti konkus za ovo priznanje - i procene koji je od njih nagrade najdostojniji.
Nagrađeni roman odlikuje se upečatljivim i iznijansiranim jezikom, kao i izvanredno izvedenom kompozicijom, istakli su članovi žirija u obrazloženju odluke, koje je juče pročitao Petrović, a u kome se dalje navodi:
- Kroz preplitanje tri ispovedne priče, junaci romana "Martin udio" poveravaju svoje životno iskustvo u kojem se lična patnja i napor da se opstane u vremenima velikih istorijskih i društvenih lomova sustiču sa nacionalnim stradanjem. Fokusiran na sudbinu Srba iz Hrvatske i Bosne, u vremenskom rasponu od polovine prošlog veka do naših dana, roman Sanje Savić Milosavljević se hrabro, odgovorno i poetički promišljeno suočava sa temom rata na prostoru bivše Jugoslavije. Povlašćeno mesto u toj viziji ima pripovedanje dveju generacijski udaljenih žena, Marte i Ivane. Njihove ispovesti postepeno se ujedinjuju u emotivno snažnu povest o seobama i izgubljenom zavičaju, ali i o dobroti i solidarnosti koje nadilaze sva stradanja.
Ne krijući uzbuđenje, autorka o kojoj se, iz knjige u knjigu, iz romana u roman, sve češće i ozbiljnije govori u kontekstu različitih književnih konkursa i priznanja, kaže, za "Novosti", da joj se utisci još nisu slegli, ali da radost svakako preteže.
- Srećna sam, naravno, "Beogradski pobednik" je značajna nagrada - rekla nam je Sanja. - Priznajem, možda se jesam pomalo nadala, ali ni u kom slučaju se ne bi moglo reći da sam ovu nagradu očekivala, pored tako dobrih knjiga i pisaca u najužem izboru.
Početkom februara, Sanji Savić Milosavljević će biti uručena skulptura "Beogradskog pobednika", povelja i novčani iznos od 10.000 evra.
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)