PRIČE O RATU,SLOBODI I BUDUĆNOSTI: Dve beogradske predstave na 58.Bitefu
POSLE slovenačke predstave "Seksualno vaspitanje II - Borba", još jedno predavanje - performans na programu 58. Bitefa: sutra u Kulturnom centru Beograda izvešće se projekat srpskih umetnika Irene Ristić i Đorđa Živadinovića Grgura pod nazivom "Pravićemo nešto o ratu, rodu i slobodi, zvaće se: Šta bi rekla Čelsi meni".
foto N.Gudović
Njihov rad inspirisan je američkom uzbunjivačicom Čelsi Mening, transrodnom ženom i nekadašnjim obaveštajcem američke vojske. Njena životna priča, kako se najavljuje, pokrenuće niz pitanja: koliko znamo o nasilju koje je u službi profita (pod izgovorom liberalizacije), da li je naše saznanje dovoljno za pokretanje akcije, jesu li ljudi spremni za društvene pomake i koliko su spremni da rizikuju... Dvoje beogradskih autora, u saradnji sa studentima arhitekture, osmislili su prostor u kome se Čelsi nalazila u vreme uzbunjivanja o ratnim zločinima američke vojske. Publika je u dvojakoj prilici - da bude iza scene u ulozi posmatrača ili da aktivno učestvuje u ovom pozorišnom pretresu i tako doprinese razvoju priče.
foto D.Udovičić
U ponedeljak, 30.septembra, za beogradsku publiku na programu Bitefa već "viđena" priča, premijerno izvedena u BDP krajem prošle godine, u koprodukciji sa Mestnim gledališčem Ljubljana - "Budućnost" Žige Divjaka. Nastala je po motivima romana "Ministarstvo budućnosti" K.S.Robinsona. Žiga Divjak, jedan od najuticajnijih mladih slovenačkih reditelja, i ovog puta bavi se najaktuelnijim društvenim temama. U središtu njegovog interesovanja je zaštita prirodne sredine ugrožene ljudskim otpadom, koji i vidljiv i nevidljiv, putuje kroz atmosferske slojeve i široke okeanske struje. Raširili su se čak do usamljenog atola, dve hiljade kilometara udaljenog od najbliže civilizacije i akumuliraju se u telu albatrosa... "Budućnost" je predstava skrivena u ovoj složenoj mreži međusobnih uticaja, u kojoj svi podjednako stradaju ugroženi plastikom i hemikalijama. Na matičnoj sceni, Beogradskom dramskom pozorištu, igraju Bernarda Oman, Gregor Gruden, Lara Volf, Istok Drabik Jug, Gregor Zorc, Lotos Šparovec, Milena Vsić i drugi.
Preporučujemo
OD SRBIJE DO AMERIKE: U TOKU SNIMANjE DOKUMENTARNOG FILMA I SERIJALA „SVETI SAVA“
27. 01. 2026. u 12:30
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
SPAS U 10 SEKUNDI: Kako sami sebi možete da pomognete u slučaju srčanog udara
INFARKT je jedan od najčešćih uzroka iznenadne smrti, i to sve češće kod mladih osoba.
29. 01. 2026. u 07:41
Komentari (0)