BRAĆA PO VERI I BOJAMA: Navijači Zvezde i Olimpijakosa neguju prijateljske odnose više od 30 godina

Z. Ć.

01. 10. 2019. u 12:15

Večeras bi u Beogradu trebalo da bude 3.000 Grka, koji su prijatelji sa "delijama"

БРАЋА ПО ВЕРИ И БОЈАМА: Навијачи Звезде и Олимпијакоса негују пријатељске односе више од 30 година

Navijači Foto: N. Paraušić

ZAJEDNIČKE pesme "delija" i "gejta 7" odjekivaće večeras "Marakanom". Navijači Crvene zvezde i Olimpijakosa su više od tri decenije razvijali i negovali duboko i blisko prijateljstvo. Zato je taj odnos izrastao u bratstvo koje je jedinstveno u Evropi, sa zajedničkim nazivom "pravoslavna braća", jer su ih spojili ista vera i iste boje njihovih klubova. Jedni druge podržavaju, mnogo puta su zajedno bili na raznim utakmicama, kada god se ukaže za to prilika. Pre desetak godina priključili su im se i fanovi Spartaka iz Moskve - "fratrija".



Prijateljstvo "delija" i najvatrenijih pristalica Olimpijakosa poznatijih kao grupa "gejt 7" počelo je još pre 33 godine, početkom oktobra 1986, kada su fudbaleri Crvene zvezde bili gosti Panatinaikosa u revanšu šesnaestine finala Kupa šampiona. Prvi meč u Beogradu završen je rezultatom 3:0 za crveno-bele, a veče pred revanš, u hotel u kojem su bili smešteni Zvezdini navijači došla je prva ekipa "gejta 7" i zatražala od "delija" 200 ulaznica za meč na stadionu Panatinaikosa.


To je bio prvi kontakt, i na toj utakmici Olimpijakosove pristalice su istakle veliku zastavu na kojoj je pisalo "Srećno, Zvezdo", a "delije" su uzvratile skandiranjem "Olimpijakos, Olimpijakos".



Panatinaikos je pobedio sa 2:1, crveno-beli su prošli dalje. Posle toga su prošli Rozenborg i odigrali dve antologijske utakmice sa madridskim Realom (4:2, 0:2). U Atini je tada sklopljeno prijateljstvo, koje se od tada širilo i pojačavalo.


Posle ukidanja sankcija 1994. godine, prvi međunarodni meč koji je Crvena zvezda igrala bio je bio protiv Olimpijakosa u Beogradu. Gosti iz Pireja dočekani su tada s velikim transparentom: "Dobro došli, pravoslavna braćo". Od tada su "delije" i "gejt 7" nerazdvojni. Već godinama se na tribini s najvatrenijim navijačima Olimpijakosa nalaze Zvezdina obeležja, kao i zastava "Kosovo je Srbija", a zajedno su organizovali i nekoliko humanitarnih akcija za Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji.



Ova i utakmica u Atini 11. decembra poslužiće navijačima dvaju bratskih klubova da se još više zbliže, ujedine. Očekuje se oko 3.000 Olimpijakosovih pristalica, koje će biti smeštene na južnoj tribini.


"GEJT 7" - SPOMEN NA TRAGEDIJU

IME grupi "gejt 7" najvatrenije pristalice Olimpijakosa dale su u čast poginulih navijača u tragediji na stadionu "Karaiskakis" 8. februara 1981. godine. Tada je na utakmici protiv AEK-a u stampedu poginulo 20 pristalica atinskih crveno-belih, jer je kapija na delu stadiona - "gejt 7", bila samo delimično otvorena, pa su nesrećni ljudi nastradali u opštem metežu koji je nastao.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Војска прек оДрине - КНД

01.10.2019. 13:15

Најјаче братство на планети... Добро нам дошли браћо на најлуђу журку - ИДЕМО ЗАЈЕДНО! П.С. Хоћемо победу на терену!

Севера Део

01.10.2019. 14:25

Е,мој, Никола, ултра коп је дечја игра за ове твоје јаничаре.

Jovan

01.10.2019. 15:02

Paradoks je što Srbin ima mnogo više zajedničkog sa Hrvatom ili Bošnjakom (kultura, mentalitet, jezik, muzika...) nego sa tamo nekim Grkom ili Rusom.

Zvezda

01.10.2019. 16:31

@Jovan - Ti imas punu slobodu da se lizes sa nabrojanim a ostale normalne pusti da se druze sa "tamo nekim" ljudima koji nam ne misle zlo i koji nas nisu ubijali i klali...