SI UPUTIO PORUKU NA SEDNICI POLITBIROA: Pozvao na očuvanje bezbednosti i interesa Kine u procesu otvaranja
KINESKI predsednik Si Đinping pozvao je danas kadrove Komunističke partije Kine da ojačaju nastojanja za očuvanje bezbednosti i interesa zemlje u procesu otvaranja, nakon što je obećao da će aktivno učestvovati u prilagođavanju pravila međunarodne trgovine.
Foto Tanjug/AP
Si je rekao da bi Kina trebalo da ''sveobuhvatno i dubinski učestvuje u reformi Svetske trgovinske organizacije (STO)", kao i da "odlučno štiti legitimna prava Kine i drugh zemalja u razvoju'', prenosi Blumberg.
U obraćanju na sednici Politbiroa, tela Komunističke partijeza donošenje odluka, on je rekao da je Kina imala koristi od pristupanja STO pre više od 20 godina, kao i da je evoluirala u ''važnog učesnika'' u formiranju globalnih trgovinskih i ekonomskih pravila.
Si je takođe obećao da će nastaviti da širi pristup kineskom tržištu, kako bi se privukao strani kapital, ali je naglasio potrebu da se ''očuva ekonomska bezbednost zemlje''.
On je pozvao kineske državne zvaničnike da ojačaju sposobnosti da ''koriste međunarodna pravila za zaštitu razvojnih prava Kine'' i da bi trebalo da ''balansiraju između otvaranja i bezbednosti' i čuvanja bezbednosti u procesu borbe''.
Blumberg podseća da je Kina ugostila četiri zvaničnika Bele kuće u Pekingu poslednjih meseci i ponovo uspostavila radne grupe sa SAD uoči potencijalnog sastanka Sija sa predsednikom SAD Džozefom Bajdenom u novembru.
BONUS VIDEO: RUSKA PACIFIČKA FLOTA - Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
POREKLO EDINA DžEKA: Rođen u Sarajevu, ali koreni Dijamanta su sa druge strane BiH
U JEDNOM intervjuu za britanske medije opisao je taj period kao vreme preživljavanja, ističući da rat tera decu da mnogo ranije odrastu i suoče se sa životnim lekcijama za koje nisu spremna.
19. 06. 2026. u 07:02
Komentari (0)