MANEVRI EU I SAD: Zajedničku pomorsku vojnu vežbu u Indo-Pacifiku

Танјуг

24. 03. 2023. u 17:54

EVROPSKA unija i Sjedinjene Američke Države izvele su dvodnevnu zajedničku pomorsku vežbu u Indo-Pacifiku "ostvarivanja slobode plovidbe na otvorenom moru", saopšteno je danas iz Evropske unije.

МАНЕВРИ ЕУ И САД: Заједничку поморску војну вежбу у Индо-Пацифику

Foto Tanjug/AP

U saopštenju objavljenom na sajtu EU se navodi da je zajednička pomorska vežba održana u okviru zajedničkog patroliranja EU i SAD, a dodaje se da su u vežbi učestvovali američki brod Pol Hamilton, kao i španski brod Reina Sofija i italijanski brod Karlo Bergamini.

Kako se navodi, vežba je deo "zajedničke posvećenosti EU i SAD da rade na praktičnoj pomorskoj saradnji i podržavaju slobodan i otvoren Indo-Pacifik, u skladu sa dokumentima kao što su Strateški kompas EU, Strategija EU za saradnju u Indo-Pacifiku, kao i Indo-Pacifičke strategije SAD".

Dodaje se da EU i SAD "potvrđuju posvećenost" nastavku koordinacije zajdničkog rada na regionalnoj pomorskoj bezbednosti, "kako bi se podržala sloboda plovidbe i druga međunarodno zakonita upotreba mora u Indo-Pacifiku".

Odluka o održavanju vežbe doneta je tokom poslednje runde sastanka između EU i SAD na visokom nivou o Indo-Pacifiku u decembru prošle godine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DA LI SE FUDBALSKA BAJKA NASTAVLJA? Bodeu će biti veoma teško da odbrani dva gola prednost na Đuzepe Meaci