SMENJEN BUGARSKI MINISTAR ODBRANE: „Ubila ga preslaba reč“
BUGARSKI premijer Kiril Petkov smenio je šefa odbrane Stefana Janeva zbog njegovih izbora reči u opisu rusko-ukrajinskog sukoba, nazvavši situaciju „vojnom intervencijom“ ili „operacijom“, a ne „ratom“.
Foto: Profimedia
Premijer je dodao da „bugarski interes nije u tome da pognemo glave“. Umesto toga, „Kada vidimo nešto sa čime se ne slažemo, nešto tako očigledno, ne možemo da ćutimo.
Otpuštanje je usledilo kao reakcija na objavu Janeva na Fejsbuku. Komentarišući rusko-ukrajinsku krizu, ministar odbrane je upozorio da se ne koristi reč „rat“. On je rekao da nema potrebe da Bugarska stane na stranu Rusije, SAD ili evropskih saveznika u sukobu, dodajući: „Naša napaćena domovina ne zaslužuje da bude žrtvovana u igri velikih sila“.
Petkov ga je prekorio zbog objave, rekavši: „Nijedan ministar ne može sam da pokušava da kreira spoljnu politiku, posebno na Fejsbuku. Janev je tvrdio da je bio meta za smenu kako bi vlada mogla da postavi ministra odbrane koji će biti spremniji da služi stranim interesima, u nekim slučajevima na račun bezbednosti Bugarske.
Bugarska je dugo bila bliski saveznik Rusije i bila je sovjetski satelit kao članica Varšavskog pakta tokom Hladnog rata. Međutim, zemlja se pridružila NATO-u 2004. i postala deo Evropske unije 2007. Petkov je rekao da je solidarnost sa zapadnim saveznicima najbolji način da se osigura bezbednost Bugarske.
Moskva je prošle nedelje zatvorila svoj vazdušni prostor za letove iz Bugarske, nakon što je ta balkanska zemlja blokirala ruske avio-prevoznike sa svoje teritorije kao odgovor na napad na Ukrajinu.
BONUS VIDEO: RUSI UŠLI U HARKOV: Oklopna vozila se probila u centar drugog najvećeg ukrajinskog grada
Preporučujemo
RUSKI POKRETI KA KIJEVU: Satelitski snimci kretanja vojnih kolona dugačkih 27 km
28. 02. 2022. u 20:16
RAZBIJENO ŠEST KOLONA UKRAJINSKE VOJSKE: Ruska avijacija ih sravnila sa zemljom
28. 02. 2022. u 19:18
TRAMP O RATU U UKRAJINI: Spasao sam NATO i isporučio sam protivtenkovske rakete Kijevu
28. 02. 2022. u 18:23
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Snimci Hane Ikodinović zapalili internet - vreli kadrovi (VIDEO)
STARIJA ćerka "novosadske barbike" i proslavljenog vaterpoliste Danila Dače Ikodinovića, Hana Ikodinović, izrasla je u pravu lepoticu i već odavno joj tepaju da je "najleša ćerka poznatih roditelja u Srbiji".
26. 03. 2026. u 21:36 >> 21:50
Komentari (0)