SA OVOM ZEMLJOM SRBIJA SVE VIŠE SARAĐUJE: Najtraženije gume iz Kruševca
TURSKA postaje jedan od najozbiljnijih poslovnih partnera kompanijama iz Kruševca.
Foto: S.Babović,RPKK
Prema podacima Regionalne privredne komore Kruševca, u Turskoj se najviše traže spoljne i unutrašnje gume, ulja, maziva, delovi za mašinu i opremu, proizvodeni u Rasinskom okrugu.
- Iz Turske su se uvozili gotovi proizvodi, sirovine iz tekstilne industrije, kao i prehrambeni proizvodi, proizvodi za građevonski sektor, mašina i oprema, rekla je Maja Marković, direktorka Regionalne privredne komore Kruševac na sastanku sa predstavnicima ekonomskog odeljenja Ambasade Turske i privrednicima Rasinskog okruga.
- Imamo oko 200 kompanija, koje sarađuju sa turskim kompanijama.
Značajni izvoznici su „Trajal“, čije je sedište u Kruševcu i „Henkel“, koji u gradu ima pogone. Blizu 30 privrednika iz okruga, koliko je prisustvovalo sastanku sa ekonomistima iz turske ambasade, spremno je da krene istim putem.
Ova zemlja je i značajan investitor u Srbiji. Kako je predočeno na sastanku ambasadora Hami Aksoja sa gradonačelnicom Jasminom Palurović krajem prošle godine, turska ulaganja premašila su 400 miliona dinara, a u Srbiji radi 21 turska fabrika.
- Postignut je i veliki napredak u oblasti turizma, a broj posetilaca iz Srbije u Turskoj premašio je 350.000 - rekao je tom prilikom Aksoj.
- Broj avio - polazaka Beograd - Istanbul je pet dnevno, a 2021. godine je krenuo direktan polazak za Ankaru.
Predstavnici Turske su u više navrata isticali da Kruševac osim što ima ozbiljan kapacitet u industrijskom smislu, ima i važan georgafski položaj. Turska kompanija deo je američko-turskog konzorcijuma „Behtel-Enka“, kome je poveren projekat izgradnje Moravskog koridora.
Preporučujemo
MORAVSKI KORIDOR: Prvi digitalni auto-put i nova kičma centralne Srbije (FOTO/VIDEO)
28. 12. 2025. u 13:13
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
KAKO DANAS IZGLEDA ALjOŠA VUČKOVIĆ Glumica objavila snimak iz pozorišta: "Veliki i dobri naš!"
GLUMICA Dragana Mićalović dirnula je pratioce objavom na društvenim mrežama, gde je podelila emotivan snimak legendarnog glumca Aljoše Vučkovića iz pozorišta. Na videu se vidi kako glumac peva na sceni.
28. 12. 2025. u 08:48
Komentari (0)