"UMESTO DA ODE U KIJEV, ON REDOVNO POZIVA KREMLJ" Poljaci kritikuju Olafa Šolca zbog razgovora sa Putinom
ZAMENIK ministra spoljnih poslova Poljske Simon Sinkovski vel Sek oštro je kritikovao nemačkog kancelara Olafa Šolca zbog razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Foto: Tanjug/AP Photo
Poljska vlada smatra telefonske razgovore kancelara Šolca i predsednika Francuske Emanuela Makrona sa Putinom besmislenim, rekao je on za nemački javni servis ARD.
- Umesto da otputuje u Kijev, Šolc gotovo redovno poziva telefonom šefa Kremlja. To Ukrajini ne donosi ništa, već, naprotiv, samo pomaže Rusiji - smatra zamenik šefa poljske diplomatije.
Moskva spremna za obnovu dijaloga sa Kijevom
Podsetimo, predsednik Rusije Vladimir Putin je pre nekoliko dana razgovarao telefonom sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i nemačkim kancelarom Olafom Šolcom.
Foto AP
On ih je obavestio da je ruska strana otvorena za obnovu dijaloga sa Kijevom, preneo je Sputnjik. Takođe ih je upozorio na to koliko je opasno dalje "pumpanje" Ukrajine oružjem sa Zapada.
Predsednik Rusije je objasnio Makronu i Šolcu kako se organizuje proces normalizacije života u Mariupolju i drugim oslobođenim gradovima Donbasa, saopštio je Kremlj.
Jedna od tema razgovora bilo je i pitanje prehrambene bezbednosti.
- Rusija je spremna da doprinese pronalaženju varijanti izvoza žita bez prepreka, uključujući i izvoz ukrajinskog žita iz crnomorskih luka - rekao je ruski lider.
BONUS VIDEO:
POGLEDAJTE DEJSTVO RUSKE AVIJACIJE: Napad na utvrđene položaje ukrajinske vojske
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
EKSPLOZIV BIO SPREMAN: "Digli bismo u vazduh aerodrom na Grenlandu"
DVA MESECA pre izraelsko-američkog napada na Iran, Danska je bila spremna da oružano brani svoj suverenitet nad Grenlandom.
19. 03. 2026. u 14:12
Komentari (0)