Dualno obrazovanje – Učenje kroz rad za budućnost auto-industrije
DUALNO obrazovanje, odnosno učenje kroz rad, predstavlja model srednjeg stručnog obrazovanja putem kojeg se stiču znanja i veštine u školi i kod poslodavca.
Foto: CUT Studio
Na osnovu uspešnog austrijskog modela dualnog obrazovanja, koji se pokazao kao izuzetno efikasan, u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i predstavnicima trgovinskog odeljenja Ambasade Austrije, kompanija Porsche Srbija i Crna Gora se uključila u ovaj

Tim povodom u objektu kompanije Porsche Inter Auto S, koja je postala sastavni deo sistema dualnog obrazovanja, upriličen je donatorski događaj sa panel diskusijom, na kojem su učestvovali Miloš Vujanović – generalni direktor Porsche Srbija i Crna Gora, Njegova ekselencija ambasador Austrije - Kristijan Ebner, Jirgen Šreder - direktor Trgovinskog odeljenja Ambasade Austrije, Gabrijela Grujić - direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija, Mirjana Kovačević - rukovodilac Centra za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike u Privrednoj komori Srbije, Aleksandar Perišić – glavni operativni direktor Porsche Inter Auto S, i direktori srednjih stručnih škola sa kojima je započeta saradnja: Politehnika – škola za nove tehnologije (Beograd), Tehnička škola GSP (Beograd), Elektrotehnička škola „Mihajlo Pupin” (Novi Sad) i Srednja mašinska škola (Novi Sad).
Ovaj pionirski poduhvat rezultat je proaktivnog razmišljanja rukovodstva kompanije Porsche Srbija i Crna Gora koja je svesna da je ulaganje u znanje i praktični rad od velikog značaja za auto-industriju. Zahvaljujući direktorki Politehničke škole Dušici Jovanović i njenim saradnicima, prepoznata je važnost smera tehničara mehatronike u auto-industriji, te je plan i program za ovaj profil prilagođen i izmenjen. Očekuje se da će za tri godine auto-industrija dobiti prve tehničare mehatronike osposobljene za rad.

- U cilju podizanja svesti o značaju dualnog obrazovanja za privredu, mi, kao društveno odgovorna kompanija, stavićemo na raspolaganje četiri automobila marke SEAT Ibiza, kao nastavno sredstvo školama čiji će učenici deo svog obrazovanja provesti u našoj kompaniji. Ovo je samo prvi korak u modernizaciji i pružanju boljih uslova za rad u srednjim stručnim školama, a nadamo se da će našim putem da krenu i ostale automobilske kompanije, sve u cilju zajedničkog interesa i boljitka - izjavio je Miloš Vujanović, generalni direktor kompanije Porsche Srbija i Crna Gora.
Automobili su potpuno ispravni i spremni za upotrebu u edukativne svrhe. Pored automobila, profesorima će biti omogućena dodatna edukacija za rad na savremenoj opremi i sa profesionalnim tehničkim trenerima u Školskom centru Porsche Srbija i Crna Gora, identično kao i za zaposlene i sertifikovane servisere. Stečeno znanje profesori će teorijski da prenose deci u školama, dok će praktični deo da realizuju mentori i licencirani instruktori iz servisa.
Kompanija Porsche Srbija i Crna Gora ponosna je što može da doprinese obrazovanju mladih i razvoju auto-industrije u Srbiji i veruje da će ulaganje u dualno obrazovanje da donese brojne benefite i da unapredi kvalitet radne snage u našoj zemlji.
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)