"KORAK SMO BLIŽE EVROPSKIM PLATAMA": Kovačevski o inicijativi Otvoreni Balkan
PREMIJER Severne Makedonije Dimitar Kovačevski ocenio je da je inicijativa Otvoreni Balkan, otvaranjem Prvog međunarodnog sajma vina i turizma u Beogradu napravila prvi korak ka uspostavljanju nove dinamike u regionalnoj saradnji, obezbeđivanju ekonomskog prosperiteta i bolje budućnosti.
Foto: Printskrin
- Pogodnosti inicijative Otvoreni Balkan vidljive su, a intenzivno se radi na prevazilaženju administrativnih prepreka za sve što će nam omogućiti korak bliže ka zacrtanom cilju. Mislim da smo na ozbiljnom putu da napravimo jedinstven region koji će građanima omogućiti brži prosperitet - rekao je Kovačevski za "Politiku".
Najvažnija konkretna pogodonost inicijative je ekonomska dimenzija, od koje korist imaju i građani i privreda, naveo je premijer Severne Makedonije.
- Sa Otvorenim Balkanom i svim aktivnostima u okviru incijative korak smo bliže evropskim platama, evropskom kvalitetu života, energičnoj ekonomiji i vladavini prava - rekao je makedonski premijer i dodao da će sve to uticati na to da ljudi budućnost vide u svojoj zemlji.
Naglasio je da je važno da se radi na unapređivanju ukupnih kapaciteta zemalja regiona, te da učešće Severne Makedonije na sajmu ima ogroman značaj za ekonomiju zemlje.
Na sajmu će izlagati 42 makedonske vinarije i tri destilerije, a posetioci će imati priliku da se upoznaju sa 300 različitih makedonskih vina i rakija, rekao je premijer i dodao da će im se pridružiti i 10 proizvođača hrane, što je odlična prilika i za promociju turističkih kapaciteta Severne Makedonije.
Kovačevski je rekao da će na samitu u Beogradu, vlade i resorna ministarstva imati intenzivne razgovore o pronalaženju konkretnih načina da se obezbedi dovoljno hrane i energenata da bismo prebrodili najtežu zimu od Drugog svetskog rata.
Posebna pažnja, kako kaže, biće usmerena na to da region u svako doba ima obezbeđenu hranu i energente, uz nesmetani protok osnovnih prehrambenih proizvoda.
Kao dobri susedi kao i do sada pomagaćemo jedni drugima, rekao je Kovačevski, kome je ovo prva zvanična poseta Beogradu.
Preporučujemo
RETROGRADNI MERKUR OD 9. SEPTEMBRA: Problemi i gubitak novca prete OVIM znakovima
31. 08. 2022. u 13:48
PUTINOV SPECIJALAC: Gotovo je sa Grenlandom, neka se spremi Kanada?
SJEDINjENE Američke Države su već odlučile o sudbini Grenlanda, da li je na redu Kanada, zapitao se Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimir Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
06. 01. 2026. u 12:49
BRITANCI TVRDE: Ovo je Trampov plan za Grenland, pogledajte šta nudi američki predsednik
SJEDINjENE Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.
06. 01. 2026. u 14:39
AKO VAM AUTO PROKLIZA: Savet automobiliste koji može spasiti živote - kako bezbedno voziti po SNEGU
ČEDOMIR Brkić objasnio je kako vozači treba da pravilno očiste automobile nakon snežnih padavina, ali i kako da voze, upravljaju i ponašaju se u saobraćaju.
05. 01. 2026. u 19:27
Komentari (0)