ČOKOLADNI KOLAČ SA VIŠNJAMA: Recept za domaću poslasticu
Sočan kolač od čokoladnog testa, kremastog sira i kiselkastih višanja – jednostavan za pripremu, a izuzetno ukusan. Ovaj čkolač se pravi u velikom plehu i idealan je za porodična okupljanja, slave i posluženja.
FOTO: Novosti
Sastojci
(Kalup: 32 × 21,5 cm)
Za testo:
- 2 jaja
- 100 gr putera
- 50 gr pavlake
- 100 gr šećera
- 1 kašičica praška za pecivo
- 2–3 kašike kakaoa
- 300–350 grbrašna
Za fil od sira:
- 700 gr kiselog sira (5–9% mm)
- 3 jaja
- 150–200 gr šećera (po ukusu)
- 200 ml pavlake (ili kokosova, 24% mm)
- 1 kašika skroba
- 60–80 gr kokosovih pahuljica
Za fil od višanja:
- 400 gr smrznutih višanja
- 1 kašika skroba
- 1 kašika šećera u prahu (po želji)
Priprema
Jaja umutiti sa šećerom dok ne pobele. Dodati otopljeni puter i pavlaku, pa kratko sjediniti. Umešati brašno, kakao i prašak za pecivo i brzo umesiti glatko testo. Podeliti ga na dva dela, umotati u foliju i ostaviti u zamrzivaču oko sat vremena.
Za fil od sira u činiji pomešati sir, jaja, šećer, pavlaku i skrob, pa blenderom mutiti dok ne postane glatko. Na kraju umešati kokosove pahuljice.
Višnje pomešati sa skrobom i, po želji, šećerom u prahu. Mogu se koristiti direktno iz zamrzivača, bez odmrzavanja.
Kalup obložiti papirom za pečenje. Jedan deo testa izrendati ili ravnomerno rasporediti po dnu kalupa. Preko toga naneti fil od sira, zatim rasporediti višnje. Drugi deo testa izrendati ili rasporediti preko kolača.
Peći na 180 °C oko 60 minuta. Nakon pečenja ostaviti da se potpuno ohladi, a zatim odložiti u frižider nekoliko sati da se kolač ohladi.
Uživajte!
Preporučujemo
ENERGETSKI KOLAČI SA MALINOM i ČOKOLADOM: Zdrav slatkiš gotov za 15 minuta
17. 01. 2026. u 11:30 >> 07:27
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.
29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)