SRPSKI SIBIR: Ovo je najhladnije mesto u Srbiji - izmereno čak minus 40
DANAS je počelo najhladnije godišnje doba, a zima je već u novembru pokazala svoje zube. Ipak, tokom hladnih dana u Srbiji zna se gde je najhladnije.
FOTO: Tanjug/AP
Peštersku visorovan već odavno nazivaju srpskim Sibirom, i to sa razlogom, jer je 2006. godine upravo na tom području u selu Karajukića Bunari izmereno rekordnih -39,5. Meštani ovog sela kažu da su spremni za još jednu ledenu zimu i oblače debele jakne, tople cipele i navlače šal na usta samo da bi od kućnog praga prešli nekoliko metara do štale.
U povratku u zimsku 2006. godinu, Srbija je zabeležila jedno od najekstremnijih meteoroloških pojava u svojoj istoriji. Na rubu Pešter planine, u srcu srpskog Sibira, selo Karajukića Bunari postalo je epicentar rekordne hladnoće, s temperatura koje su pale do impresivnih -40°C (tačnije -39,5). Ovo nezapamćeno zimsko čudo nije samo označilo ekstremne uslove, već je i stavilo ovaj skriveni kutak Srbije na mapu najledenijih mesta u zemlji.
Prema podacima meteoroloških stanica, hladni talas je zahvatio region tokom decembra 2006. godine, a najniže temperature zabeležene su upravo u selu Karajukića Bunari.
Pamti se i priča nekih od meštana da su tada na termometrima ispred kuća izmerili neverovatnih minus 41 stepen, što je najniža ikada izmerena temperatura u Srbiji.
Meštani sela koji je na par kilometara od Karajukića Bunara opisuju da je zvuk koji se sa planine redovno čuje za ovako ledenih noći, jak, seče planinu, rezak, da podseća kao kad puca puška ili kad se cepa led na jezeru.
- Bezbroj puta sam slušao taj zvuk! Prolomi se planinom, onda nastupi tišina, pa ponovo… I on znači da, bukvalno, u planini drvo puca od mraza, cepaju se stabla na pola, da je strahovito hladno, da se treba sklanjati, tražiti zaklon što pre. Tada ni vukovi ne izlaze na prtinu nego se sklanjaju, traže gde će da se saviju, da dočekaju zoru - pričali su meštani iz sela Doliće, koje je na desetak kilometara od Karajukića Bunara.
BONUS VIDEO: PRVI SNEG U BEOGRADU - Pahulje se zabelele u prestonici
(Srbija danas)
Preporučujemo
STIŽE ZAHLAĐENjE,ALI I PRESTANAK PADAVINA: Detaljna vremenska prognoza za februar
27. 01. 2026. u 19:10
SVEČANOST U KRUŠEVCU: Otkriven spomenik Svetom Savi na istoimenom gradskom trgu (FOTO)
27. 01. 2026. u 17:59
VUČIĆEVO UPOZORENjE UDARNA VEST U RUSKIM MEDIJIMA: Evropa mora da shvati, Amerika se nikad više neće vratiti
IZJAVA predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u kojoj upozorava da Evropska unija mora da se suoči sa činjenicom da se Sjedinjene Američke Države nikada neće vratiti starom modelu odnosa sa Evropom, objavljena je kao udarna vest na naslovnoj strani svetskog izdanja ruskog portala Sputnjik, kao i na ruskoj agenciji RIA Novosti.
27. 01. 2026. u 07:44
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
GRAD NA RUBU PONORA: Klizišta odnela zemljište ispod kuća na Siciliji - snimci su JEZIVI (VIDEO/FOTO)
KATASTROFALNO nevreme koje je pogodilo jug Italije izazvalo je nezapamćenu štetu, a najkritičnije je na Siciliji, gde se u gradu Nišemiju urušio čak četiri kilometra dug deo litice. Zbog klizišta je više od hiljadu ljudi hitno evakuisano, jer je klizište bukvalno odnelo zemlju ispod kuća.
27. 01. 2026. u 11:26
Komentari (0)