Dil zaliven krvlju: Kako je traženi terorista postao blizak prijatelj NATO-a, Amerike i EU
24. 10. 2017. u 18:31
Nekadašnji avganistanski „gospodar rata“ i bliski saveznik Al Kaide i talibana Gulbudin Hekmatjar postao je prijatelj SAD, EU i NATO-a
Gulbudin Hekmatjar, Foto EPA
Hekmatjar se godinama nalazio na spiskovima terorista za kojima je raspisana međunarodna poternica, ali od maja, kada se vratio u Kabul, on je postao rado viđen gost na sastancima sa visoko rangiranim diplomatama SAD, zemalja EU i NATO-a.
Ratni zločini za koje je Hekmatjar optuživan oprošteni su mu kada je sklopljen mirovni dogovor s Vladom Avganistana, a on danas tvrdi da jedini može da ujedini Avganistance. Na pitanje o odgovornosti za zločine, među kojima su granatiranje civila, organizovanje atentata i nestanaka političkih protivnika, on ih lakonski odbacuje kao „laži“.
Hekmatjar je danas lider stranke Hezb el islami, jedne od najjačih u državi, sa snažnom podrškom u biračkom telu.
U Avganistanu je dugo važio za heroja. Tokom 1980-ih, od SAD je dobio više pomoći tokom borbe protiv SSSR-a nego ijedan drugi mudžahedin, a među Avganistancima je važio za vođu pokreta otpora, piše „Gardijan“.
Međutim, tokom rata u Avganistanu, Hekmatjar je optuživan za nekontrolisano bombardovanje Kabula, a njegove pristalice za upravljanje logorima za mučenje i organizovanje napada kiselinom na žene.
On se kasnije okrenuo protiv svojih američkih zaštitnika, kada je podržavao i organizovao napade na američke vojnike i civile u Avganistanu. Sam je tvrdio da je pomogao Osami bin Ladenu da 2001. godine pobegne u planine Tora Bora. On i danas održava kontakte s talibanima.
„Njihovi stavovi su se promenili. Talibani sada više žele mir. Trebalo bi da raširimo ruke i prihvatimo pregovore, i trebalo bi da prihvatimo njihove razumne uslove“, rekao je on.
Kao deo mirovnog sporazuma, Ujedinjene nacije su skinule Hekmatjara s liste osoba na koje se odnose sankcije, a EU se obavezala da donira tri miliona evra za primenu sporazuma.
„Hjuman rajts voč“ je sporazum ocenio kao „uvredu za žrtve stravičnih zločina“, čime se u Avganistanu stvara „kultura nekažnjivosti“, uz punu podršku vlade i stranih donatora.
(sputniknews.com)
SUNDJER BOB
24.10.2017. 19:13
Bas me cudi a koji terorista nije postao njihov prijatelj pocevsi od nemackih nacista po zavrsetku drugog velikog rata pa do Haradinaja Tacija Orica Klarka Ahtisarija i slicnih
Кад им је "вампир" Кушнер лекар нема разлога да им терориста Хакија не буде дипломата. Ко ће коме ако не свој своме.
Pa ja sam šokirana! Pa kako sa svetim NATO-om i predivnom EU....
Dobro je što su NATOvci s njim potpisali primirje,jer nije to malo izgubiti 3.541 vojnika od 2001.g. do danas u Avganistanu u operaciji Trajna sloboda./podatak sa icasualties/
Pa neko je prodao Bin Ladina.
Komentari (6)