Žan Leoneti: Put je između pomirenja i priznavanja
03. 08. 2011. u 20:58
Ministar za evropske poslove Francuske eksluzivno za "Novosti" o procesu približavanja Srbije Evropskoj uniji, Kosovu, odnosima u regionu, ekonomskoj saradnji
PARIZ - OD STALNOG DOPISNIKA
FRANCUSKA je odlučila da direktno podrži Srbiju u procesu evropskih integracija, tako što će joj, kroz nedavno potpisani Sporazum o strateškom partnerstvu, pružiti svu neophodnu tehničku pomoć na ovom putu.
Novoimenovani ministar za evropske poslove ove zemlje Žan Leoneti, ističe, u ekskluzivnom intervjuu za „Novosti“, nameru Francuske da počne s konkretnim akcijama kako bi pomogla Srbiji. On, takođe, naglašava da priznavanje Kosova nije uslov za evrointegracije, ali da mora da dođe do normalizacije u odnosima, u cilju poboljšanja života građana, uključujući i Srbe na Kosovu.
* Mislite li da Srbija, kada su Ratko Mladić i Goran Hadžić uhapšeni i izručeni Tribunalu u Hagu, treba da dobije status kandidata za članstvo u EU pre kraja ove godine, kao i datum za početak pretprijemnih pregovora?
- Želim, pre svega, da pozdravim ova hapšenja. Posle Ratka Mladića, hapšenje Gorana Hadžića pokazuje volju Vlade Srbije da u potpunosti sarađuje s međunarodnim sudom u Hagu. To je bio suštinski uslov za približavanje Srbije Evropskoj uniji. Savet ministara to treba da uzme u obzir kada bude razmatrao mišljenje o kandidaturi Srbije za članstvo u EU, koje će mu proslediti Evropska komisija ove jeseni. Imamo poverenje u Srbiju da će nastaviti s reformama, kako bi išla ka EU.
* Kako napreduju evropske integracije Srbije? Može li ovaj proces da se odvija brže?
- Korist od evropskih integracija ne dolazi samo na osnovu članstva, već i od samog procesa proširenja. Reforme i napredak koji su ostvareni tokom ovog procesa su sami po sebi korisni i pripremaju zemlju da se u najboljim uslovima pridruži EU. Pozdravljam akcije Srbije u tom smislu i imam poverenja u nastavak ovih napora. Kao što je govorio Lafonten, nema svrhe žuriti. Ono što je bitno, jeste da napredak Srbije u reformama bude održiv.
* Je li EU „umorna“ od procesa proširenja, kako ponekad može da se čuje?
ZA BALKAN
* Mnoga pitanja na zapadnom Balkanu nisu rešena, kao, na primer, odnosi u BiH. Da li bi, eventualno, moglo da se pronađe zajedničko rešenje za sve ove probleme?
- Pomirenje unutar država, kao i između njih, dug je i naporan proces. Dužnost je svih, a naročito političkih rukovodilaca u regionu, da učine sve da bi se to postiglo. Radujem se ostvarenoj dinamici tokom poslednjih meseci, naročito pri pomirenju Srbije i Hrvatske. Međunarodna zajednica, posebno EU, podstiče političke lidere u BiH da zemlju vrate na put reformi i približavanja EU. Kroz regionalnu saradnju i dobrosusedske odnose, sve zemlje regiona mogu da doprinesu ovom razvoju.
- Evropska unija je na eksplicitan način potvrdila da je Srbija, kao i sve ostale zemlje zapadnog Balkana, predodređena da postane članica, čim u potpunosti ispuni postavljene uslove. Ova evropska perspektiva je utvrđena još tokom francuskog predsedavanja EU 2000. godine. Nedavna odluka da se zaključe pretprijemni pregovori sa Hrvatskom, pokazuje da je ova perspektiva opipljiva i predstavlja podsticaj za sve zemlje zapadnog Balkana da udvostruče svoje napore u sprovođenju reformi.
* Hoće li biti novih uslova za Beograd, na primer priznavanje nezavisnosti Kosova, u određenom trenutku na putu ka prijemu?
- Recimo bez uvijanja: pomirenje Kosova i Srbije nije formalni uslov, ali postoji moguć put između pravnog priznavanja i političke normalizacije. Zaceljivanje rana iz prošlosti je teško i zahteva vreme, ali je neizostavno. U interesu je svih da se s tim uhvate ukoštac već sada.
* Kako, po vašem mišljenju, rešiti problem Kosova? Francuska je priznala njegovu nezavisnost, kao uostalom i još 21 članica EU, ali je, takođe, činjenica da to nije učinilo pet zemalja, kao ni veliki deo sveta...
- Dozvolite mi da kažem da, za međunarodnu zajednicu, pitanje više nije kako rešiti problem Kosova, nego kako i kojim ritmom će Beograd i Priština normalizovati svoje odnose. Proces dijaloga započet između dve prestonice pod okriljem EU mi se čini kao najbolji način da se to postigne. Veoma mi je drago što su ostvareni prvi praktični dogovori, koji će uskoro dovesti i do konkretnog napretka za stanovništvo. U tom smislu, žao mi je što strane nisu bile u stanju da nedavno postignu i druge sporazume i želim da verujem da će dodatni napredak biti ostvaren pre jeseni. Od suštinskog je značaja da se dinamika ovog dijaloga intenzivira i da se razmena nastavi. Ima mnogo toga da se uradi da bi se poboljšali uslovi života građana na Kosovu, naravno uključujući i Srbe.
* Može li se ovaj problem rešiti podelom Kosova?
- Greška je verovati da bi podela Kosova rešila ove probleme od danas do sutra.
DOBIJE METRO
* Sporazum o strateškom partnerstvu podrazumeva i projekat metroa u Beogradu. Dokle se s tim stiglo?
- Što se tiče beogradskog metroa, traju razgovori o modalitetima ostvarivanja ovog važnog projekta, za koji smo u nekoliko navrata već rekli da smo spremni da damo svoj doprinos. Iskreno se nadam da bismo brzo mogli da završimo razgovore, i konačno omogućimo gradu Beogradu da ima metro, kao sve ostale velike evropske prestonice.
* Srbija i Francuska su nedavno potpisale Sporazum o strateškom partnerstvu. Je li on već počeo da daje rezultate?
- Ovaj sporazum predstavlja veoma važan angažman naše dve zemlje. Deo je procesa produbljivanja i razvijanja veza koje nas spajaju. Potpisan je tokom posete predsednika Tadića Parizu, 8. aprila, i svedoči o visokom kvalitetu naših odnosa. Francuska je već ratifikovala ovaj sporazum i želimo da primenjujemo njegove odredbe, čak i pre nego što ga ratifikuje Skupština Srbije. Jedan od naših stručnjaka u oblasti proširenja će se, tako, pridružiti Birou za evropske integracije već ovog leta.
* Da li je Sporazum već imao uticaj na poboljšanje trgovinske razmene između dve zemlje?
- Postoji, zaista, značajan potencijal za razvoj ekonomskih odnosa naših dveju zemalja, jer oni još nisu na nivou naših političkih odnosa. Potpisivanje Sporazuma o strateškom partnerstvu i podrška koju Francuska tako pruža Srbiji na njenom putu ka EU, predstavljaju jasan signal poverenja koje imamo u budućnost Srbije. To je, zato, dodatni faktor motivacije za francuska preduzeća koja bi želela da u njoj investiraju.
Vesperzijan1
03.08.2011. 21:36
Јел Ле Пепе, ел то важи и за Корзику ? Оно, језик у школама, култура. Што њима не дате све слободе које нас терате да дајемо некоме ?
@Vesperzijan1 - Eh,da je u pitanju samo Korzika!Bretanja i baskija takodje traze svoju autonomiju,ali vlada Francuske se pravi gluva.Jedino sto znaju je da kritikuju Srbiju,smatrajuci da je Srbija kriva za sve sto se desava na Balkanu.
E, pa gospodine Leoneti ne moze i jare i pare. Vi to znate kao i nasa vladajuca garnitura da cemo samo status kandidata dobiti priznanjem Kosova. A u medjuvremenu ce traziti jatake haskih begunacapoa onda jatake od jataka i tome nece biti kraja. Mi nikada ali nikada necemo priznati nezavisnost Kosova kao sto to nisu ucinile 5 clanica i veci deo sveta.
Gospodo Francuzi, da li se neko od vas zastidi pred onim spomenikom Zahvalnosti na Kalemegdanu?
@Antonije M - Taj spomenik treba odneti na đubre i da ga nitko ne vidi.
Komentari (24)