BAJDEN NE ODUSTAJE: SAD nisu rasporedile rakete u u Ukrajinu, i dalje postoji mogućnost navodnog ruskog napada
AMERIČKI predsednik Džozef Bajden izjavio je danas da i dalje postoji mogućnost ruskog napada na Ukrajinu i da SAD još nisu potvrdile izveštaje da su se neke ruske snage udaljile od granice sa Ukrajinom.
Foto Tanjug/AP
-Spremni smo na odlučan odgovor u slučaju ruskog napada na Ukrajinu za šta i dalje postoji mogućnost, rekao je Bajden tokom obraćanja medijima u Beloj kući.
Bajden je naglasio da SAD neće slati svoje vojnike u Ukrajinu, podsetivši na američke isporuke naoružanja i obuku tamošnjih vojnih snaga.
Međutim, ukazao je na moguće korake ukoliko bi se pod napadom našla članica NATO-a.
-Amerika će braniti saveznike iz Severnoatlantske alijanse. Napad na članicu NATO je napad na sve nas. Poslali smo trupe u države koje se nalaze na istočnom boku Alijanse. Nastavićemo da održavamo vojne vežbe sa našim saveznicima. Ako Rusija izvrši invaziju na Ukrajinu pojačaćemo naše prisustvo u NATO-u, poručio je Bajden.
Prema njegovim rečima, američka administracija je poslednjih nedelja bila angažovana u diplomatskim naporima kako bi se smirile tenzije.
-U poslednjem razgovoru sa ruskim predsednikom nastojali smo da postignemo razumevanje o zabrinutostima obe strane. Saglasili smo se da diplomatiji treba pružiti svaku šansu da uspe. Predložene su konkretne mere u vezi sa stvaranjem bezbednosnog okruženja u Evropi, koje bi se istovremeno odnosile na Severnoatlantsku alijansu i Rusiju. Ali, nećemo zanemariti važne principe, rekao je Bajden aludirajući na pravo država na nacionalni integritet, suverenitet i pravo izbora o pristupanju savezništvima, prenosi Glas Amerike.
-Naši analitičari upozoravaju da i dalje postoje pretnje. Rusija raspolaže sa 150.000 trupa koje su raspoređene duž granice i u Belorusiji. Tražili smo od Amerikanaca da napuste Ukrajinu i izmestili smo ambasadu iz Kijeva, podsetio je u obraćanju Bajden.
Ukazao je da Sjedinjenje Države, NATO i Ukrajina ne predstavljaju pretnju Rusiji.
-Sjedinjene Države i NATO nisu rasporedili projektile u Ukrajini. Nismo i ne nameravamo to da učinimo. Građani Rusije nisu na meti i ne nastojimo da destabilizujemo Rusiju. Poručujem građanima Rusije da nam nisu neprijatelj. I ne verujem da želite krvav i razarajući rat protiv Ukrajine, države sa kojom delite čvrste porodične, istorijske i kulturne veze, poručio je Bajden.
Pozivajući se na princip odgovornosti Bajden je rekao da će u slučaju invazije posledice biti značajne.
-Rusija će biti na meti međunarodnih osuda i svet neće zaboraviti da je izazvala rat i nasilje. Zapad je ujedinjen, naše savezništvo je snažno. Delimo demokratske vrednosti. Čitava ova stvar prevazilazi Ukrajinu i Rusiju, ovde se radi o budućnosti sveta u kom živimo, rekao je američki predsednik.
Bajden je ponovio ranije izrečenu tvrdnju da u slučaju ruske invazije na Ukrajinu neće biti gasovoda Severni tok 2, koji Nemačku povezuje sa Rusijom.
Prema njegovim rečima, SAD i saveznici spremni su da primene moćne sankcije protiv Rusije.
-Vršimo pritisak na njihove najznačajnije institucije i industriju što će se odraziti na ruske strateške i ekonomske sposobnosti, ukazao je Bajden.
Između Rusije i Zapada su poslednjih meseci prisutne pojačane tenzije, pošto je duž ukrajinsko-ruske granice, ali i u Belorusiji, raspoređen značajan kontingent ruskih vojnika i oružja.
Takođe, Rusija od Zapada traži, kako ih označava, bezbednosne garancije da Ukrajina neće postati članica alijanse, da će se NATO uzdržati od razmeštanja oružja u blizini ruske granice, kao i da će povući snage sa područja istočne Evrope.
O tome su pokrenuti i pregovori uključenih strana, a kao reakcija na ruske poteze usledila je nedavna odluka SAD da u istočnoevropskim članicama NATO-a rasporede dodatnih 3.000 vojnika, dok i druge države članice NATO-a Ukrajini ustupaju vojno-tehničku pomoć, navodi Glas Amerike.
BONUS VIDEO - KRIZA KOJA BRINE CEO SVET: Da li će narasle tenzije oko Ukrajine eksplodirati u rat?
Preporučujemo
BRITANCI „MOLE BAJDENA“: Pomerite datum invazije Rusije na Ukrajinu, ne odgovara nam
12. 02. 2022. u 21:46
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (2)