MILANU MICIĆU „DUŠAN VASILJEV“: Nagrada Kikinde za 2023. godinu dodeljena za knjigu „Čudo u Banatu“ (FOTO)

Рада Шегрт
Rada Šegrt

22. 03. 2024. u 18:20

ŽIRI za dodelu književne nagrade „Dušan Vasiljev“ većinom glasova je odlučio da priznanje za 2023. godinu pripadne Milanu Miciću za knjigu priča „Čudo u Banatu“.

МИЛАНУ МИЦИЋУ „ДУШАН ВАСИЉЕВ“: Награда Кикинде за 2023. годину додељена за књигу „Чудо у Банату“ (ФОТО)

Foto: R. Šegrt

Na konkurs Grada Kikinde za ovo književno priznanje stila su 152 naslova, koje je ocenjivao žiri u kojem su bili: Radovan Vlahović, predsednik, dr Zoran Đerić, potpredsednik i Đorđe Pisarev, član.

- Već u naslovu knjige istaknute su dve njene najvažnije karakteristike: da je reč o Banatu, konkretnije o događajima koji se odnose na početak 20. veka, neposredno posle završetka Prvog svetskog rata, na novoustanovljenim granicama između Jugoslavije i Rumunije, kada je Banat ostao podeljen između dve susedne države. Druga, a prva po mestu pojavljivanja, je čudo. Aluzija na čuveni film Federika Felinija „Čudo u Milanu“ je nesumnjiva. Taj film je neorealistička bajka, koja objašnjava živote grupe građana u posleratnom Milanu. Tako se i Micićeva proza može čitati kao neorealistička, jer je bazirana na stvarnosnim događajima i ličnostima, ali i kao bajka, jer je prepuna odlazaka u nestvarno, u fantastiku. Iz realnog sveta u svet čudesnog – objasnio je žiri.

Foto: Grad Kikinda

Dušan Vasiljev

Članovi žirija, takođe, smatraju da je Micić ne samo vešt pripovedač, već i dobar poznavalac istorijskih činjenica, tako da se u „Čudu u Banatu“ prepliću ljudske sudbine do te mere da se knjiga čini kao hronika života u Banatu, sa jasnim moralnim stavom.

- To ovu prozu dovodi u vezu, po srodnosti i po književnom postupku, a potom i po krajnjem rezultatu, sa Miloradom Pavićem. Mada su Pavićevi junaci iz drukčijeg sveta i vremena, Micićeva naracija i fabula nalikuju postupcima velikog prethodnika, i upućeni su istim čitaocima, onima koji tragaju za istinom, za autentičnim svetom i likovivima – smatraju Vlahović, Đerić i Pisarev.

O AUTORU

Milan Micić je doktor istorijskih nauka, rođen 1961. godine u Zrenjaninu. Generalni je sekretar Matice srpske, književnik i istoričar. Objavio preko 50 knjiga poezije, proze, dokumentarne proze, istorijske esejistike i istoriografije. Dobitnik je više nagrada za književni i istoriografski rad: „Lenkinog prstena“, „Karolj Sirmai“ i drugih.

Grad Kikinda tradicionalno dodeljuje Nagradu „Dušan Vasiljev“ za najbolju knjigu na srpskom jeziku u protekloj godini. Priznannje se sastoji od plakete i novčanog iznosa od 1.500 evra.

U najužem izboru, osim Micića, bili su: Nenad Šaponja- „Psihologija gravitacije“, Đorđe Kuburić -„Slike i prilike“, Dušan Radak - „Krevet-zmija i Mala Prosvetina enciklopedija“ i Boris Lazić sa „Očinstvom“.

Uručenje Nagrade „Dušan Vasiljev“ biće u sredu, 27. marta, u 19 časova, na Svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu u Kikindi, kojom će, pored ostalog, biti obeležena stogodišnjica smrti poznatog pesnika.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLJEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLjEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

BRIŽLjIVO upakovane dve nagorele voštanice i jedna raskošna osmanska sablja pronađene u skromnoj sobi Stepe Stepanovića posle njegove smrti 27. aprila 1929. otkrile su da veliki vojskovođa nije smatrao pobede na Ceru i Solunskom frontu najvažnijim bitkama koje je vodio, već osveta srednjovekovnih srpskih vitezova izginulih u Maričkoj bici.

28. 04. 2024. u 06:30

Komentari (0)

ČUDO U BEOGRADU: Ruska himna prestala da se intonira tokom dodele zlata, a onda se desilo - ovo (VIDEO)