RAMPE PRIMAJU VIŠE VOZILA: "Putevi Srbije" proširuju 26 postojećih naplatnih stanica
NAPLATNA rampa Stara Pazova uskoro će propuštati skoro dvostruko više vozila. Prošlog leta počelo je njeno proširenje. Sezonu je završila sa dva dodatna kanala, a sada se radi na ostrvima kako bi kroz nju išlo ukupno 17 saobraćajnih traka. Ona je, međutim, tek jedna u nizu rampi kroz koje će putnici ubuduće mnogo brže prolaziti.
Foto D. Dozet
"Putevi Srbije" počeli su pripremu proširenja ukupno 26 postojećih naplatnih stanica. Istovremeno se planira gradnja i najmanje deset novih duž trasa Moravskog koroidra, "Miloša Velikog" i auto-puta Ruma-Šabac.
Uoči prošle letnje turističke sezone putarima je prioritet bio proširenje naplatne stanice Stara Pazova, izgrađene davne 1977. godine, koja je tokom svog rada više puta proširivana.
- Naplatna stanica Stara Pazova imaće, umesto devet postojećih, 17 kanala, čime će se kapacitet uvećati za gotovo 90 odsto u odnosu na pređašnji - kažu u "Putevima Srbije". - Projektovana po uzoru na moderne naplatne stanice, postaće jedna od najvećih, i sa naplatnom stanicom Beograd imaće najveću propusnu moć. Dalje proširenje podrazumeva izgradnju osam ostrva, čime će se dobiti ukupno 17 saobraćajnih traka, od kojih će najmanje tri, u svakom trenutku, biti namenjene isključivo korisnicima elektronske naplate putarine. Iznad naplatnih kanala biće izgrađen i moderno opremljen upravni objekat površine veće od 300 kvadrata.
Radi se nova nadstrešnica koja će pokriti 16 naplatnih kabina. Upravni objekat, smešten iznad naplatnih kanala, a predviđena su i dva parking-mesta sa elektropunjačima za korisnike vozila na električni pogon.
- "Putevi Srbije" u okviru modernizacije putne infrastrukture su započeli projekat proširenja 26 naplatnih stanica na mreži auto-puteva: Beograd-Subotica, Beograd-Šid i Beograd-Niš - kažu u ovom preduzeću. - Cilj je da se povećaju kapaciteti i ubrza prolazak vozila kroz naplatne stanice zbog velikog povećanja obima saobraćaja, posebno u letnjem periodu, tokom praznika i u periodu smena turista. Ovaj projekat će značajno doprineti poboljšanju opštih uslova putovanja auto-putevima u Srbiji, posebno ako se ima u vidu da je većina naplatnih stanica obuhvaćenih ovom investicijom, projektovana i izgrađena pre više od 30 godina.
Na potezu od Beograda do Subotice, biće prošireno šest naplatnih stanica: Stara Pazova, Zmajevo, Vrbas, Feketić, Bačka Topola i Žednik. Na deonici od Beograda do Šida proširiće se stanice - Adaševci i Morović. Više kanala imaće i 15 stanica ka Nišu: Mali Požarevac, Umčari, Vodanj, Kolari, Smederevo... Obuhvaćene su i stanice Preševo i Dimitrovgrad, kao i Obrenovac na "Milošu Velikom".
Nove stanice
NA Moravskom koridoru, od Pojata do Preljine, gradiće se četiri rampe - Ćićevac, Kruševac istok, Kruševac zapad i Koševo.
- Prva sekcija Moravskog koridora, od Pojata do Makrešana, puštena je u saobraćaj i trenutno nije u sistemu naplate putarine - kažu u "Putevima Srbije". - Završetkom sledeće sekcije do Koševa, pustiće se u rad naplatne stanice, dok će "Pojate" biti ukinuta. Na nastavku auto-puta "Miloš Veliki", deonici od Pakovraća do Požege, planirane su naplatne stanice Lučani i Prilipac. Od Rume do Šapca putarina će se naplaćivati na stanicama Ruma, Hrtkovci i Šabac.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (1)